Suyun Üzerinde Nasıl Durulur?

Tuğba Baycan
Suyun Üzerinde Nasıl Durulur?

Su üzerinde durmak suda hayatta kalmak için gereken basit ama önemli bir yetenektir. Yüzmeyi öğrenmeden önce bile kavrayabileceğiniz bu yeti su topu gibi birçok su sporlarında bolca kullanılır. Çok iyi bir yüzücü olmasanız bile kuvvetinizi ve direncinizi artırarak suyun üzerinde uzunca bir süre durmayı öğrenebilirsiniz.

1. Temel Teknikler:

  • Suyun içinde vücudunuz dik durumdayken bütün uzuvlarınızı kullanmanız gerekir. Eğer vücudunuzu yan yatırıp bacaklarınızı çırparsanız suyun üzerinde durmayı bırakıp yüzmeye başlarsanız.
  • Başınızı suyun üzerinde tutun ve yavaşça nefesinizi düzenleyin. Nefes alış verişinizi azaltmanız sakinleşmenize, enerji toplamanıza ve suyun üzerinde daha uzun süre durmanıza yardımcı olacaktır.
  • Kollarınızı yatay bir şekilde ileri geri hareket ettirmelisiniz. Eğer yukarı aşağı hareket ettirirseniz vücudunuz da yukarı çıkıp tekrar geri inecektir. Bu yüzden kollarınızı ileriye doğru elinizin arkasıyla, geriye doğru elinizin önüyle hareket ettirmelisiniz. Bu hareket üst vücudunuzu yukarıda tutacaktır.
  • Bacaklarınızı daire şeklinde hareket ettirin ya da ileri geri şeklinde suyu tekmeleyin. Eğer daire şeklinde hareket etmeyi tercih ediyorsanız ayaklarınızı serbest bırakmalı ve bükmemelisiniz. Eğer bacaklarınızı ileri geri çırpıyorsanız ayağınız yeri işaret etmelidir.
  • Yorulursanız sırtüstü suda uzanın ve ellerinizi ve ayaklarınızı hafifçe oynatın. Büyük ihtimalle kulağınıza kadar su girer fakat yüzünüz suyun üstünde kalacağı için panik yapmamalısınız.
  • Eğer suyun üzerinde durmakta sıkıntı çekiyorsanız can yeleği, simit ve palet gibi suyun üzerinde durmanıza yardımcı olacak bir alet kullanabilirsiniz.

2. Su Üzerinde Durma Teknikleri:

  • Köpekleme yüzme tekniğini deneyebilirsiniz. Ayaklarınızı yukarı aşağı çırparken kollarınızı vücudunuzun önünde dışarı çıkartarak hareket ettirin. Bu teknikle kolayca suyun üzerinde kalabilirsiniz fakat çok enerji harcarsınız.
  • Kollarınızı dengede kalmak için iki yanınıza açın ve yere işaret eden ayaklarınızın birini ileri iterken diğerini geriye itin.
  • Kürek çekme tekniğini deneyin. Kollarınızı iki yanınıza açılmış halde tamamen suyun içinde tutun. Sonra avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde ellerinizi birleştirin. Tam birleştirmeden avuçlarınızı ters çevirip kollarınızı tekrar eski durumuna getirin.
  • Kurbağa vuruşu tekniğini deneyebilirsiniz. Bacaklarınızı dizden kırıp yukarı doğru kaldırın ve sonra tekrar dik duruma getiriniz. Bu tekniğin bir negatif yanı suyun içinde vücudunuzun yukarı aşağı hareket etmesine neden olmasıdır.