Stres Topu Egzersizi Nasıl Yapılır?

Tayfun Kara Stres Topu Egzersizi Nasıl Yapılır?

Stres topu—jel ya da köpükle doldurulmuş baskıya karşı direnç sağlayan top—stresi azaltır ve el ve bilek kaslarınızı güçlendirir. Stres azaltımının faydaları hızlı etki gösterir, ancak tekrar eden burkulma problemleri, karpal tünel sendromu ve aşırı kullanım ve güçsüzleşen kaslardan kaynaklanan diğer el ve bilek rahatsızlıklarının önüne geçmek için kasların güçlenmesi de faydalıdır. Masanızda ya da kısa aralarda bu egzersizleri yapabilirsiniz.

Bilek Kuvveti
Topu sıkın ve üçe kadar sayın, arkasından tutuşunuzu yumuşatın. Yirmi kere ile yorulma noktanıza kadar tekrar edin. Bu egzersiz bileğinizdeki sıkma kuvvetini arttırır ve gerginliği azaltır.

Parmak ve Baş Parmak Kuvveti
Topu baş parmağınız ve diğer parmaklarınızla sıkın. Daha sonra topu diğer parmaklarınızla sıkarak baş parmağınızı dinlendirin. Her parmağınızda üçe kadar sayarak sıkın ve yirmi tekrarla yorulma noktanıza kadar tekrar edin.

Stres Azaltımı ve Avuç Masajı
Topu bir masada yuvarlayın. İleri geri hareketini iki elinizle de yirmi tekrar kadar yapın. Bu hareket bütün kolunuzdaki kasları çalıştırırken, parmaklarınıza, avucunuza ve bileklerinize masaj yapar.

Çevir- Çek
Topu iki elinizle tutarak, iki elinizi sanki topu açmaya çalışır gibi ters yönlere çevirin. Yirmi kereye kadar tekrar edin, daha sonra çevirme yönünüzü değiştirin. Bu bütün elinizi ve bileğinizi çalıştırır ve stresi azaltırken kuvvetlenmenizi sağlar.