Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Moda

Squash Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Tayfun Kara

Squash Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Squash ( duvar topu ) kortlarında temiz ve iz bırakmayacak ayakkabıların giyilmesi gerekir. Kirli ya da kort üzerinde izlere sebep olacak tabanlara sahip ayakkabılar korta zarar verebilir, hatta yerin pürüzsüzlüğünü bozarak yaralanmalara neden olabilir. RaquetNetwork, kapalı kortlarda giyilmek üzere tasarlanmış ayakkabıları önermektedir. Bu ayakkabıların tabanlarında genellikle ‘sakız kauçuk’ kullanılır,  bu malzeme hem kortlara zarar vermez, hem de oyun esnasında gerekli hakimiyeti sağlar.

Talimatlar

  1. Farklı markaların squash ayakkabılarını deneyin. Squash ayakkabılarının özellikleri ve ayağı kavrayışı markadan markaya farklılık gösterebilir.
  2. Ayakkabı deneme işini bir süre yürüdükten sonra yapın. Squash oynadığınızda, kan akışının ayağınıza yoğunlaşması sebebiyle ayaklarınız şişer, alacağınız ayakkabı bu şişmeye rağmen rahat olmalıdır. Ayaklarınız şişmişken ayakkabı denemeniz hangi ayakkabıların uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olur.
  3. Ayakkabıları, squash oynarkenki hareketlerinizi tekrar ederek deneyebilirsiniz. Siz iki yana hareket ederken ayakkabıların sabit kalmasına dikkat edin, böylece ayakkabınız ayağınızdan kaymaz ve ters dönmez. Varsa antrenörünüz ya da deneyimli bir arkadaşınızla beraber gidin ve ayakkabıların uygunluğu konusunda onlara danışın.
  4. Ayakkabıları, ayağınızın ileri ve geri hareket edebileceği büyüklükte seçin. Oyun esnasında ayaklarınızın hareket alanına ihtiyacı olur. Ayakkabıların çok küçük olması durumunda, siz hareket ettikçe parmaklar buruna çarpabilir ve bu da morarma ve tırnak düşmesine neden olabilir.