Spora Yeni Başlayanlar Nasıl Beslenmelidir?

cemil külahçı Spora Yeni Başlayanlar Nasıl Beslenmelidir?

Spora yeni başlayan kişilerin öncelikle iki amaç doğrultusunda farklılık gösterdiği belirtilebilir. Kimi insanlar spora kilo almak için başlayabilir, kimi insanlar da kilo vermek için spora başlayabilir. Bu iki kategorideki kişilerin birbirlerinden beslenme şekilleri farklılık göstermektedir.

Spora kilo alma niyetinde olup başlayanların öğünleri biraz daha geniş tutulmaktadır. Örneğin kahvaltılarda 1 dilim ekmek yerine 3- 4 dilim ekmek yeme hakkına sahiptirler. Kişiler ister kilo alma niyetinde olsun isterse kilo verme niyetinde olsun nihayetinde spor yaptıkları için protein bakımından zengin gıdaları tüketmeleri şart koşulmaktadır.

Protein açısından zenginlik gösteren yiyeceklerin başında tavuk eti ve yumurta gelmektedir. Spor yapan kişiler mutlaka bu iki besini günlük olarak tüketmek zorundadırlar. Bunlar yeterli miktarda alınmazsa ve kişiler spor salonunda spor yapıyorlarsa bu, acı çekmekten başka bir hal almayacaktır.

Kilo almak isteyen kişilerin dikkat etmesi geren en önemli noktalardan biri, kişinin kilo almak istediği için, karbonhidratlı besinleri çokça tüketmesinde herhangi bir sakınca görmemesidir. Kişiler bu şekilde beslendikleri koşulda kilo alacaklar fakat dengeli bir kilo alma söz konusu asla olmayacaktır. Özellikle bel ve karın çevresinde aşırı yağlanmayı beraberinde getireceği gibi kalça ve basen bölgelerinde de kilo alımı çokça olacak ve sonuçta dengesiz ve bölgesel kilolar alınmış olacaktır. Dolayısıyla spora kilo alma niyetinde olup yeni başlayanlar tamamen dengeli beslenme niyetinde olmalıdırlar.

Spora bir de kilo verme niyetinde başlayanlar mevcuttur. Spora kilo vermek için başlayan kişilerin beslenme programları kilo almak isteyen kişilere göre daha dardır. Bu kişiler yüksek miktarda karbonhidrat - özellikle ekmek – ve şekerden kaçınmalıdırlar. Bu iki besin kaynakları vücutta bölgesel yağlanmayı en çok tetikleyici iki besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Spor yapmada kilo verme amacı taşıyan kişilerin de olmazsa olmazı proteindir. Bu kişilerin beslenme programı kilo almak isteyen kişilerin beslenme programına göre daha kısıtlı olduğu için, bu kişiler protein kaynakları besinlere daha ağırlık vermelidirler. Örneğin kilo almak isteyen bir kişinin beslenme programında 100 gram et ve 2 - 3 dilim ekmek olabilir. Fakat kilo vermek isteyen kişilerde bu 200 gram et 1 dilim ekmeğe dönüşecektir.

Kişiler spora yeni başlamışlarsa bu şekilde beslenmek onları biraz zorlayacaktır. Fakat zaman içerisinde kendileri de protein ağırlıklı beslenmeye alışmış bu tarz sağlıklı yaşamları bir rutin haline gelmiş olacaktır.