Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Burak Sözer
Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Sağlıklı bir yaşam için spor yapmak çok önemlidir. Sporun içerisinde birçok alternatif ve yöntem de bulunur. Çeşitli egzersizler sayesinde takım sporlarına ve bireysel sporlara hazırlık yapılabilir. Bunun yanında sadece vücut geliştirme teknikleri de uygulanabilir ve vücuttaki kas oranı artırılabilir. Ancak her durumda spor yapmanın belirli kuralları vardır. 

Bilinçli bir şekilde spor yapabilmek için uyulması gereken kurallar şunlardır:

  • Spora başlamadan 1,5 saat önce yemek yenmelidir. Bunun nedeni egzersiz sırasında midenin dolu olmasının sakatlanmalara sebep olabilmesidir. Eğer spora başlamadan çok kısa bir zaman önce açlık hissediliyorsa elma veya muz gibi meyveler tüketilebilir. 
  • Spor yaparken doğru ekipmanları kullanmak çok önemlidir. Ayak tabanına uygun spor ayakkabısı ve rahat edilebilecek spor kıyafetleri tercih edilmelidir. Yünlü ve pamuklı kıyafetler giyilmelidir. 
  • Isınmak, spor yaparken sakatlanmamak adına çok önemlidir. Esneme, germe, hafif tempolu koşu gibi hareketlerin on dakika boyunca yapılması sakatlanmaları engelleyen en önemli unsurdur. 
  • Egzersizlere başlamanın ardından ilk yirmi dakika içerisinde karbonhidrat veya glikojen desteği alınabilir. Yulaf içeren ekmek, meyve veya küçük şekerlemeler spor anında enerji açığını kapatır. 
  • Kasların dinlenmesi, spor yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken durumdur. Bundan dolayı haftanın 7 günü de spor yapılmamalıdır. Üç veya dört günlük bir antrenman programı kasların yeniden dinlenmesini sağlamak için yeterli bir süredir. Kaslara çok yüklenmek tendon kopmalarına varan ağır sakatlıklara neden olabilir. 
  • Sporun yapıldığı saat farklılık gösterebilir ancak en uygun saatlerin 18.00-20.00 olduğu kabul edilir. Gün içerisinde kasların dinlenmesi ve kan dolaşımının daha hızlı olması nedeniyle bu saatler arasında spor yapmak daha verimlidir. 
  • Daha önce kol veya bacak kaslarında sorun yaşayan kişilerin ağırlık antremanlarını yaparken dikkatli olması gerekir. Bu kişilerin daha çok koşu programlarında çalışması ve yeterli ağırlıkların dışına çıkmaması önemlidir. 
  • Her spor alanında farklı tip antrenmanlar uygulanır. Örneğin; futbol alanında çalışma yapan kişilerin koşu temposunu yükseltici, bacak kaslarına ağırlık veren antrenmanlar yapması gerekir. Voleybol ve basketbol ile ilgilenen kişilerin ise zıplama ve koordinasyon antrenmanlarına ağırlık vermesi daha doğrudur.