Spor Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Feride Akdeniz  Spor Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Spor, sağlıklı olmak diğer bir ifadeyle sağlık kazanmak için yapılan bir etkinliktir. Beynimizi ve vücudumuzu dinlendirir, bize zindelik ve hafiflik katar. Tabi doğru adımlar atılarak eksiksiz şekilde yapılırsa. Eğer gerçekleştirmemiz gereken bazı kuralları atlar ve yerine getirmezsek spor sonrası ciddi acılar yaşarız. Bu acılara “kas ağrısı” denir ve yaptığımız spora göre oldukça şiddetli olabilir.

Spor sonrası bu saydığımız durumların yaşanmaması için neler yapabiliriz?

  • Spordan hemen sonra güzel bir duş alarak vücudunuzu, özellikle de kaslarınızı yumuşatın. Bu sayede şiddetli ağrılar oluşmasına engel olabilirsiniz.
  • Ağrıyan kaslarınızdaki kan dolaşımını hızlandırmayı başarırsanız ağrılarınız hafifler. Bu yüzden bir havlu yardımıyla ağrıyan kaslarınıza sıcak ve soğuk uygulayın.
  • Kaslarda biriken laktik asit ağrılarınızın sebebidir. Masaj kan dolaşımını hızlandırıp bu asitleri atmaya yardımcı olacaktır.
  • Spor yapmayı hayatınızın rutini haline getirin. Bir başlayıp bir bırakmak hem sporu amacına ulaşmaktan uzaklaştırır hem de sizin boşu boşuna tekrar tekrar ağrı yaşamanıza neden olur. Haftada 3 gün yapacağınız spor vücudunuzu bir dengeye oturtur ve zamanla kas ağrılarınız biter. Çünkü vücudunuz bu duruma alışır.
  • Kanı sulandırmaya yardımcı olması için spor yapmaya başlamadan önce 1 tane aspirin için.
  • Spor yorar ve kalori kaybına neden olur. Sporla beraber beslenmenize de dikkat edin. Aşırıya kaçmamak şartıyla protein alımı gerçekleştirin.
  • Gün içinde bol su içmek her zaman temel kuralınız olsun. Ancak spor yaptığınız anlarda mutlaka içtiğiniz su miktarını takip edin. Çünkü kaybettiğiniz suyu yerine koymanız, sağlığınız açısından çok önemlidir.
  • Yeterli miktarda potasyum alımı kas ağrılarını azaltır. Brokoli potasyum yönünden çok zengin bir besin maddesidir. Spor yapmaya başlamadan önce bir tabak haşlanmış brokoli yerseniz yeterli miktarda potasyum almış olursunuz. Oluşacak kas ağrılarını önlersiniz.