Soğuk Havada Nasıl Spor Yapılır?

Burak Sözer
Soğuk Havada Nasıl Spor Yapılır?

Düzenli olarak egzersiz yapan kişiler bazı durumlarda kış aylarında programlarını ihmal edebilir. Hava sıcaklıklarının düşmesi, yağmur ve kar gibi mevsim olaylarının görülmesi dışarıda yapılacak sporları etkiler. 

Havaların soğuması nedeniyle bazı kişiler kapalı alanlarda spor yapmayı tercih eder. Oysaki gerekli önlemlerin alınması durumunda kış aylarında da dışarıda spor yapılabilir. Yapılan araştırmalara göre açık havada yapılan egzersizler, vücut zindeliğini artırır ve psikolojik olarak da olumlu katkılarda bulunur. Kaygı ve stres gibi son dönemlerde artan rahatsızlıklar açık hava sporları ile giderilir. Soğuk havada yapılan spor da havanın getirdiği ek yük nedeniyle daha fazla kalori harcanmasını sağlar. 

Hava Sıcaklığına Dikkat Edilmeli

Her ne kadar uygun donanımla soğuk havada spor yapılabilse de soğukluk -17 ve -18 derecelerini aştığında bazı tehlikelerin oluşması söz konusudur. Zeminin don olması veya bu derecelerin üzerinde soğukluğun hissedilmesi hastalıklara ve sakatlıklara neden olabilir. 

Vücut Isısını Koruyan Sporlar Yapılmalı

Soğuk havalarda yapılabilecek en uygun sporlar hızlı tempolu yürüyüşler, koşu, bisiklet, buz pateni, kayak sporlarıdır. Bu sporlar vücudun ısı miktarını yükseltir. Böylece soğuktan daha az etkilenmek mümkündür. Düşük tempolu yürüyüşler ve koşular vücut ısısını tam anlamıyla yükseltmez ve kışın önerilmez. 

Isınma Hareketleri Kapalı Ortamda Yapılmalı

Soğuk havada spora başlamadan önce ısınma hareketlerinin kapalı ortamda en az 5 dakika boyunca yapılması gerekir. Isınma hareketlerinde bacak germe hareketi, kısa mesafe koşular, bilek esnetme hareketleri yapılabilir. Isınma hareketleri soğuk havalar nedeniyle oluşabilecek ani kramp ve sakatlanma durumlarını en aza indirir. Isındıktan sonra dışarı çıkıldığında da yapılan egzersizin temposu kademeli olarak artırılmalıdır. Ayrıca 15 dakikada bir 30 saniyelik dinlenme süreleri de kullanılmalıdır. 

Vücut Sıcaklığını Koruyacak Şekilde Giyinilmeli

Soğuk havada spor yaparken bilinçli giyinmek çok önemlidir. Vücut sıcaklığının 37 derecede tutulması gerekir. Genel olarak yapılan en büyük hata ise gereğinden fazla kalın giyinmektir. Bu durumda sadece terleme ve ani üşüme meydana gelir. Kalın giyinmek yerine termik kıyafetlerle kat kat giyinmek daha doğru bir seçimdir. Pamuklu ve satenden yapılan ürünlerden uzak durulmalıdır. 

Spor yaptıktan sonra bol miktarda su içilmelidir. Bununla birlikte soğuk havalarda spor sonrasında hemen duş alınmamalı, 10 dakika beklendikten sonra ılık suyla duş alınmalıdır.