Şofben Zehirlenmesinin Belirtileri

Hakan Obalı
Şofben Zehirlenmesinin Belirtileri

Doğalgazlı ya da tüplü şofbenlerin banyo içerisinde yer aldığı durumlarda zaman zaman zehirlenme vakaları yaşanmaktadır. Şofben zehirlenmeleri arızalı şofbenden ya da hasarlı bağlantı hortumundan sızan gazdan dolayı meydana gelebileceği gibi, bu tip zehirlenmeler genellikle karbonmonoksitten ve oksijen yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

Şofben Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Eğer şofbenden gaz sızıntısı varsa, bu gaz akciğerlerin içerisinde ince bir film tabakası oluşturarak soluk alınmasına rağmen alveollerden kana oksijen geçişini engeller. Havalandırması iyi olmayan ve küçük hacimdeki banyolarda ise şofbende yanan gaz kısa süre içerisinde banyo içerisindeki oksijenin azalmasına neden olur. Karbon içeren gazın yanması sonucu ortaya çıkan atık maddelerden karbonmonoksitin baca ve havalandırmasında problem olan yerlerde banyo içerine dolması da zehirlenmeye sebep olur. Bu durumda oksijenden daha aktif bir gaz olan karbonmonoksit alyuvarlardaki hemoglobine bağlanarak vücudun oksijen almasını engeller. Bu durumların her birinde oksijenin alınamamasından dolayı meydana gelen bu olay aslında zehirlenme değil, boğulmadır.

Şofben Zehirlenmesinin Belirtileri

Şofben zehirlenmelerinde beyin yeterince oksijen alamadığı için uyuşukluk hissi, algılarda yavaşlama ve bayılma en sık görülen belirtilerdir. Ayrıca hafif düzeyde zehirlenmede baş ağrısı, şakaklarda sıkışma ve şuur bulanıklığı gibi durumlar yaşanır. Zehirlenme düzeyi orta seviyeye ulaştığında ise kişide kulak çınlaması, karın ağrısı, bulantı, kusma, solunum hızlanması ve kalp çarpıntısı gibi belirtiler meydana gelir. Zehirlenme düzeyi üst seviyeye ulaştığında ise kişide solunum durması, koma ve ardından ölüm meydana gelir.

Şofben zehirlenmelerinden etkilenme düzeyi maruz kalınan karbondioksitin miktarına ve maruz kalma süresine göre değişiklik gösterir. Özellikle çocuklar, yaşlılar, anemi hastaları, kalp hastaları ve anne karnındaki fetüsler karbonmonoksite daha duyarlı olup bu tip zehirlenmelerden daha fazla etkilenirler.

Şofben Zehirlenmelerinde İlkyardım

Şofben zehirlenmelerinde öncelikle zehirlenen kişi bulunduğu ortamdan uzaklaştırılmalı, temiz havaya çıkartılmalı, mümkünse basınçlı oksijen verilmeli ve ambulans çağrılmalıdır. Eğer zehirlenen kişide nabız yoksa hastaya suni solunum ve kalp masajı yapılmalıdır. Eğer zehirlenme gaz sızıntısından meydana gelmişse hasta temiz havaya çıkartılarak sırtüstü yatırılmalı ve vücudu yan tarafa 45 derece çevrilerek hastanın derin solunum yaparak ciğerlerindeki gazı dışarı atması sağlanmalıdır.