Şofben Zehirlenmesine Nasıl Önlem Alınır?

Burak Sözer
Şofben Zehirlenmesine Nasıl Önlem Alınır?

Artık yaygın olmamakla hala bazı evlerde kullanılan şofbenler yeterli tedbirlerin alınmaması durumunda karbonmonoksit gazını ortaya çıkarır. Kokusu ve rengi olmayan bu gaz, kişiyi farkında olmadan zehirler. Aynı durum kombi ve sobalarda da görülür. 

Şofben zehirlenmelerinin birçok belirtisi vardır. Kısa bir süre içerisinde müdahalede bulunulmadığında zehirlenen kişi, hayatını kaybedebilir. Zehirlenme belirtileri içerisinde derin uyku hali, yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, görme bozukluğu vardır. Buna ek olarak, hızlı nabız ve solunum, kan basıncının düşmesi, bayılma ve nöbetler de görülebilir. En üst seviyedeki şofben zehirlenmelerinde solunum yetmezliği ve buna bağlı olarak gelişen ölümcül koma hali meydana gelir. 

Karbonmonoksit ve şofben gazından dolayı yaşanan zehirlenmelerin başlıca nedenleri arasında kapalı ve iyi havalandırılmayan ortamlarda duş almak veya şofben kullanımı yer alır. Şofbenle baca bağlantısı arasındaki sorunlar, şofbenin monte edildiği yerin yeterli büyüklükte olmaması, gazın içeride sıkışmasına neden olduğu için ters yöne gitmesine yol açar. Bu durumda zehirli gaz solunur. 

Şofben zehirlenmelerine karşı alınacak önlemler

  • Alınan şofbenin kalite belgesine ve diğer kullanım şekillerine şartlarına dikkat edilmelidir. 
  • Şofbenlerin baca girişine bağlanması gerekir. Baca bağlantısı olmayan noktalara şofben monte edilmemelidir. 
  • Şofbenin bulunduğu ortam çok önemlidir. En doğru yer, balkon veya havadar bir bölgedir. Bu montaj işlemi, mutlaka yetkili servis tarafından yapılmalıdır. 
  • Şofbenin kullanıldığı alana her zaman temiz hava girişi sağlanmalıdır. Bu tür zehirlenmeler genelde gaz kaçaklarından dolayı değil, havasızlıktan oksijen oranının düşmesi nedeniyle ortaya çıkar. 
  • Şofben bacasının, yatak odasından, merdiven boşluğundan, bina girişlerinden, çatı arasından ve banyo veya tuvalet gibi bölümlerden geçirilmemesi gerekir. 
  • Konutların içerisinde gaz kaçağını uyaran dedektörlerin olması da bu noktada alınacak önlemler arasındadır. 
  • Şofbende eğer gaz kaçağı hissediliyorsa, ilk olarak gaz vanası ve tüp dedantörü kapalı konuma getirilmelidir. Elektrik düğmeleri kapatılmalı ve açılmamalıdır. Kibrit veya çakmak gibi ateş kaynağı malzemeler kullanılmamalı ve pencerelerin karşılıklı açılması sağlanmalıdır. Bu aşamadan sonra gaz yetkilisi veya şofben görevlisi çağrılmalıdır. 

Tehlikeli sonuçlara neden olabilen şofben zehirlenmesinin belirtilerini Şofben Zehirlenmesinin Belirtileri yazısından okuyabilirsiniz.