Snowboard Nasıl Yapılır?

Rıdvan Dinler Snowboard Nasıl Yapılır?

Snowboard ilk olarak 1998 yılında Japonya'da spor olarak kabul edilmiş ve kısa sürede dünyaya yayılmıştır. Yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmayan bu eğlenceli sporu kar üzerinde sörf yapmak olarak tanımlayabiliriz. Snowboard sanıldığından basit ve çok çabuk geliştirilebilen bir spordur. Snowboard yapabilmek için öncelikle ihtiyacımız olan malzemeleri temin etmemiz gerekmektedir. 

Snowboard İçin Gerekli Malzemeler

  • Öncelikle botlarınıza ve kilonuza uygun bir board'a sahip olmanız gerekmektedir. Eğer yeni başladıysanız ve hobi olarak yapıyorsanız gittiğiniz kayak merkezinde kiralamak sizin için en iyisi olacaktır.
  • Board'un bağlama kısmına ve ayağınıza vurmayacak uygun bir botunuzun olması gerekmektedir. Bunu da yine kayak merkezinde kiralayabilirsiniz.
  • Kar eldiveninizin muhakkak olması gerekir. Hem üşümemiş hem de düşmelere karşı ellerinizi korumuş olursunuz.
  • Her ne kadar zevkli bir spor olsa da snowboard oldukça tehlikeli bir spordur. Kask, dizlik ve dirsekliğinizi ihmal etmemenizi öneririz.
  • Snowboard yaparken ıslanmalara karşı kar pantolonu ve montunuzun olması gerekmektedir.

Snowboard Nasıl Yapılır? 

Yukarıda verilen malzemeleri temin ederek giyindikten sonra artık snowboard yapmaya hazırsınız. Öncelikle gözlem yaparak nasıl yapıldığını iyice kavrayın daha sonra bir bilen ile ufak denemeler yapmanızı tavsiye ederiz. 

Snowboard yaparken hangi ayağınızı rehber ayak olarak kullanacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Rehber ayak olarak hangi ayağınız önde olduğunda daha iyi dengede durabiliyorsanız onu seçiniz. Daha sonra ayaklarınızı board'a sıkıca bağlayınız ve güvenliğiniz için bir boşluk kalmadığından emin olunuz.  

Artık snowboard yapmak için hazırız. Yavaşça ayağa kalkın dizlerinizi bükün ve sırtınız daima dik dursun. Rehber ayağınıza küçük bir baskı yaparak harekete geçebilirsiniz. Snowboard yaparken en önemli husus ayaklar ile vücudu bir bütün olarak dengede tutmaktır. Parmaklarınızı ve topuklarınızı kullanarak yönünüzü değiştirebilirsiniz. İlk etapta dengeyi sağlamakta sıkıntı yaşayabilir ve sık sık düşebilirsiniz. Bu durumda ağırlığınızı geri doğru vererek sırt üstü düşmenizde fayda vardır.

Kulvarın sonuna geldiğinizde yine parmaklarınızı ve topuklarınızı saptırarak yavaşlayabilirsiniz. Telesiyej yardımı ile tekrar tepeye çıkın ve tekrar deneyin. Unutmayın snowboard yapmak çok kolay ama biraz sabırlı olmanız gerekmektedir.