Slime Nedir?

Gizem Ömeroğlu

Slime Nedir?

Evlerde, okullarda saatlerimizi harcayıp şekiller, hatta senaryolar oluşturduğumuz oyun hamurlarının yerini başka bir şey almış gibi görünüyor: slime! Yapısı hem yarı akışkan hem de yarı yapışkan olan bir oyun hamuru olan slime toksik değildir ve viskozite malzemeden oluşur.

Slime Mattel oyuncak şirketi tarafından 1976 yılında üretilip, renkli çöp tenekesi gibi kutularda oyuncak olarak satılıyordu. Fakat aslında bulunması daha eskiye, 1920 yılına dayanıyor. Nobel ödüllü Hermann Staudinger, sentetik polimerler -Polimer yapısında birçok molekülün tek bir molekül durumunda bulunduğu bileşiktir- ile çalışırken, yarı akışkan maddeler üzerinde birçok çalışma yapar ve slime maddesini elde eder. Ancak keşfedilen bu maddeyi 1950’lerde ürünlerde kullanmaya başlamışlardır. Diğer bir gelişme ise 1970’lerde “Slime Canavar Masa Oyunu” tanıtılmıştır ve böyle böyle günümüze kadar gelip bu madde artık kendi kendine bir oyun haline gelmiştir.

Slime’ın yapısında polisakkarit guar zamkı ve sodyum tetraborat bulunur. Polisakkarite ek olarak diğer benzer alkol grupları (örneğin: polivinil alkol) ile de kullanılmıştır.

Bu eğlenceli maddeyi almak isteyenler için küçük bir ipucu vermek gerekirse evinizde de slime yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler ise sadece su, boraks (boraks doğal bir mineraldir ve aktar, organik pazar ve eczane gibi yerlerden alınabilir.) gıda boyası ve sim (tercihe göre) ve tutkal.

Evde Slime Nasıl Yapılır?

Bir su bardağı ılık su ile çok az miktarda boraks ve çok az miktarda gıda boyası eklenip karıştırılır. Başka bir yerde ise tutkal ile su karıştırılır. Bu iki hazırlanan karışım birleştirilir ve isteğe göre sim eklenir. Kaba yapışmaz hale gelinceye kadar karıştırılır. Slime hazır! Artık siz de bu trende uyabilirsiniz.