Siyah İle Uyumlu Renkler Nelerdir?

cemil külahçı Siyah İle Uyumlu Renkler Nelerdir?

Kişiler zevkler açısından birbirlerinden farklılık göstermektedir. Kimilerine göre beyaz çok asil bir renk iken kimilerine göre oldukça sıradan bir renktir. Kuşkusuz “zevkler ve renkler tartışılmaz” sözü buradan doğmuştur.

Renkler doğada birbirleriyle bir uyum içinde bulunmaktadır. İnsanlar da bu uyuma karşı gelmemektedir. Kendileri de gerek giydikleri kıyafetlerde gerekse oturdukları evin dekorasyonunda bu ahengi yakalamaya özen göstermektedirler. Renk uyumu kişilerde psikolojik olarak da bir artı sağlamaktadır.

Siyah, şüphesiz herkesin birçok yerde kullandığı renklerdendir. Kıyafetlerde, ev içi dekorasyonda ya da mutfak dolapları gibi temel eşyalarda bile siyah renginin tercih edildiği görülmektedir. Siyah rengi birçok renkle uyum gösterebilmektedir.

Siyah deyince birçok kişinin aklına beyaz gelmektedir. Gerçekten siyah ve beyaz birlikte çok iyi bir ikili oluştururlar. Zıt renklerin birlikteliği çok güzel oturmuştur siyah ve beyaz üzerine. Resmi iş kıyafetlerinde bile siyah beyaz birlikteliği tercih edilmektedir. Siyah bir pantolon bile birçok rengi kaldırabilmektedir. Beyaz tüm sadeliği ile siyahı mutlak bir dengeye ulaştırır.

Siyaha yakışan bir diğer renk ise genellikle kırmızıdır. Bu birlikteliği genellikle salon takımları ya da mutfak dolaplarında görebiliriz. Birçok kişi bu birliktelikten oldukça iyi bir şekilde yararlanmıştır. Kırmızı siyahın yanında ateşini, alıcılığını daha da belli eder. Dolayısıyla siyahla birlikte enerjisi yüksek bir ikili ortaya çıkmaktadır. Siyahla aynı zamanda kırmızının bir tonu olan pembe de uyum sağlayabilmektedir. Fakat pembenin alıcılığı siyahın yanında kırmızınınki kadar değildir. Dolayısıyla siyah ile kırmızı ya da pembe tercih edilecekse tercihin kırmızıdan yana kullanılması daha uygun olacaktır.

Turuncu da siyahla oldukça uyum sağlayan renkler arasındadır. Özellikle canlı renkler seven kişiler eğer bir yerlerde mutlaka siyah kullanmak istiyorlarsa bunu turuncuyla bir araya getirerek yapabilirler. Turuncunun ışıltısı, canlılığı siyahın ağırlığını bastırmaktadır. Dolayısıyla siyah ile turuncu kombini yapmak isteyen kişiler göze çarpmasını istedikleri şeyleri turuncu ile belirleyebilirler.

Siyah renkle uyum gösterecek renklerin arasına kesinlikle alınmaması gereken renk laciverttir. Lacivert koyu bir renk oluşu bakımından siyahla kendini oldukça kapatacaktır. Bu iki rengin uyumu neredeyse görülemez. Çünkü siyah baskın bir renk olduğu gibi lacivert de baskın bir renktir. Bu renklerin yanına daha canlı renklerin gelmesi uyumu sağlamada iyi bir yol olacaktır.

Siyah ile gri rengi de uyum sağlamaktadır. Siyahtan kopmuş bir parça olan gri, genellikle kış aylarının rengi olduğu için siyahla kullanılması göze çok daha estetik bir hitapta bulunmaktadır. Gri ve siyah uyumu en çok kıyafet kombinlerinde görülmektedir.