Six Pack Diyeti Nasıl Yapılır?

emre albayrak Six Pack Diyeti Nasıl Yapılır?

Karında yer alan 6 adet kas gurubundan adını alan 'six pack' yani karın kasının geliştirilmesi özellikle erkekler için günümüz toplumunda büyük bir önem arz etmektedir. Sıkı bir karın kası aynı zamanda omurganıza destek olarak sakatlanma riskinizi minimuma indirir.

Karın kasının geliştirilmesinde fiziksel egzersizin yanı sıra diyetlerin de işe yaradığı yönde halk arasında dolaşan çok fazla diyet vardır. Bunların en işe yarayanı şudur:

3 yemek kaşığı yoğurt

1 çay kaşığı pul biber

Yarım limonun suyu

Bu üçünü bir kasede karıştırıp ara öğünlerde yiyin. Metabolizmanızın hızlanmasında son derece yardımcı olacaktır.

Salata yeme alışkanlığı edinmeniz çok önemli ve salatada yeme sınırı olmadığı için açlığınızı bastırır. Gün içinde yeşil çay içmeye özen gösterin. Karın kası ve kas geliştirmedeki en önemli diyet tavsiyesi şudur ki şekerden, hamur işinden, fazla yemekten olabildiğince kaçınarak protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenin.

Salatanıza biraz zeytinyağı dökebilirsiniz fakat diğer yağlardan olabildiğince uzak durun. En önemli protein kaynağı olarak tavuk göğsü tavsiye edilir fakat onu da yağsız pişirmeniz ya da en güzeli haşlama olarak tüketmeniz gerekir.

Ara öğün ve ana öğünlerinizi saati saatine yemelisiniz ki metabolizmanız yavaşlayıp besinleri yağ olarak depolamaya çalışmasın. Bu öğünleri ve diyet programınızı bir diyetisyen eşliğinde hazırlamanız daha doğru olacaktır.

Şunu unutmamalıyız ki bölgesel diyet diye bir şey yoktur. İşe yaradığını iddia eden diyetlerin yaptığı tek olay karnınızda olan yağınızı vücudun başka bir bölümüne kaymasını sağlamaktır. Fakat yağ oranınızdan dolayı oluşan sağlık riskleriniz devam eder çünkü o diyetleri uygulayarak yağı azaltmadınız sadece yerini değiştirdiniz.

Diyetler her zaman için kişiye özeldir. Çünkü asıl önemli olan yağ oranınızın yüksekliği değil yağ ve kas oranınızın birbirine göre dengeli olmasıdır.

Fakat karın kası geliştirmek ve hatta kas geliştirmek için asıl önemli nokta şudur ki; günlük ihtiyacınız olan erkekler için 2100 kcal  kadınlar için 1600-1800 kcal enerjiye denk gelecek kadar yiyecekleri tüketmek ve kasları geliştirmenin birinci şartı olan kasları çalıştırmaktır.

Sadece diyet yaparak kilo verebilirsiniz fakat kaslarınızı ve özellikle de six packlerinizi geliştiremezsiniz. Günlük ihtiyacınız olan enerjiyi alacaksınız, üstüne spor yapacaksınız ve böylece vücudunuzdaki yağlar kasa dönüşecektir. Ekstra olarak, six pack geliştirmek için önemli bir diğer bilgi de oblik kaslar dediğimiz karnımızın iki yan tarafında olan kasları çalıştırmaktır. Bu kaslar ön karın kaslarınızla da bağlantılı olduğu için yandanki kasları çalıştırdığınızda ön kaslarınızda aynı anda çalışmış olacaktır. Karın kasının hızlı gelişmesini istiyorsanız oblik kaslara önem veriniz.

Diyetlerinizi ve egzersizlerinizi uzmanlar eşliğinde yapmanızı tavsiye ederiz.