Six Pack Çıkarma Yolları Nelerdir?

Engin Öztürk Six Pack Çıkarma Yolları Nelerdir?

Karın bölgesinde six pack denilen ve baklava şekline benzetilen karın kaslarının görünmesi için en çok tercih edilen hareket mekiktir. Mekik çekme, düzenli yapıldığı takdirde karın bölgesinde gözle görülür bir değişiklik yaratır.

Mekik çekmek herkesin bildiği gibi karın bölgesindeki kasları geliştirir. Ancak mekik çekmek sadece yatıp kalkmak olarak algılanmamalı. Birçok faklı çeşidi olan mekiğin karın bölgesinde çalıştırdığı farklı bölümler vardır. 

Üst, alt ve yan karın olmak üzere karın kasları çeşitleri vardır. Bu farklı bölümler tek bir hareketle çalıştırılamaz. Çeşitli bölgeler için farklı hareket tipleri vardır.

Üst karın

Üst karın dediğimiz kaburga bölgesine en yakın tarafı çalıştırmak için en etkili hareket düz bir zemine sırt üstü uzanıp, kollarla bir yerden kuvvet alarak bacakları kaldırıp indirmektir. Bu hareketi yaparken kollarımızla kuvvet aldığımız yer, bir arkadaşımız olur ve bacakları kaldırdıktan sonra elleriyle iterse hareket daha fazla yarar sağlar.

Yan taraflar

Yan kasları çalıştırmak için en güzel hareket, sırt üstü uzanır şekildeyken bacak bacak üstüne atıp, havada kalan diz kapağmıza doğru başımızla gitmektir. Yeterli tekrardan sonra bacak değiştirilir ve böylece karnımızın iki yanında bulunan kaslar da çalışarak sıkılışmamıza yardımcı olur.

Alt karın

Alt karın kasını çalıştırmak için yerden yüksek düz bir zemine elleri dayayıp bacakları 90 derece olacak şekilde havada tuttuktan sonra bacakları kaldırarak çakı pozisyonuna gelip bu hareketi belirlediğimiz sayıya göre tekrarlamalıyız. Bu hareket, kemerimizin altında kalan karnımızın alt bölgesini çalıştırıp fit bir hale sokmak için oldukça faydalıdır.

Kardiyo şart

Seksi bir görünüme sahip olmak için six pack çıkarmak isteyenler sadece mekikle bunu başaramazlar. Düzenli sporun yanında düzenli beslenme de çok önemlidir. Ayrıca mekik hareketi her ne kadar karın kaslarını güçlendirse de bu kasların görünütrlüğünü artırmak için öncelikle karın bölgesindeki yağların eritilmesi gerekir. Bunun için de yapılacak en güzel şey kardiyodur. Düzenli koşarak, tempolu yürüyerek ya da bisiklet sürerek öncelikle vücuttaki yağ yakımını artırıp daha sonra karın kaslarının görünür olmasını sağlayabiliriz.

Şınav pozisyonuna benzer şekilde olan ancak dirseklerin yere temasıyla karın kaslarını çalıştırmaya yarayan plank hareketi de six pack çıkarmak için oldukça idealdir.