Sivrisinek Isırığı Nasıl Geçer?

Uğur Cuntay

Sivrisinek Isırığı Nasıl Geçer?

Yaz aylarında daha çok karşılaştığımız sivrisinek ısırıklarına karşı, kaşınmamak ve ısırılan bölgenin şişmemesi için bazı önlemler bulunmaktadır.

Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?

Sivrisinek tarafından ısırıldığında, ısırılan bölgeyi sabun ve ılık su ile yıkanması gerekmektedir. Isırılan bölge yıkandıktan sonra bir buz parçası alınarak, ısırık bölgesi üzerine ve etrafına sürülmesi gerekir. Buz ile soğuk pres uyguladıktan sonra ısırılan bölgeyi havlu ile kurulayınız.

Kuruyan ısırık bölgesine sarı kantaron yağı sürülebilir. Eğer kantaron yağı yoksa ısırığın üstüne birkaç damla limon damlatılmasında yarar vardır.

Sivrisinek ısırığının şişliğini almak için bir başka yöntem ise bir çay kaşığı aspirini suda eriterek ısırılan bölgenin üstüne uygulayabilirsiniz. Bu işlem şişliği alacağı gibi kaşıntının da azalmasını sağlayacaktır.

Elma sirkesi asittik özelliği sayesinde ısırılan bölge sürüldüğü takdirde kaşıntı hissini azaltacaktır.

Sivrisinek ısırıklarına bir başka iyi gelen yöntem ise baldır. Balın içinde bulundurduğu anti-enflematuar özelliği sayesinde kaşıntı ve kızarıklıkların azalmasına yardımcı olacaktır.

Poşet çay da sivrisinek ısırıklarına iyi gelmektedir.

Karbonatın içinde bulundurduğu sodyum bikarbonat sayesinde cilt yüzeyinin hassasiyetini azaltarak, kaşıntıyı ortadan kaldırır.

Sivrisinek ısırıklarına karşı fesleğen de kullanılabilir.

Diş macunları yanma ve kaşıntıya karşı iyi geldiği birçok kimse tarafından bilinmektedir. Bunun nedeni içinde bulundurduğu nane aromasından kaynaklanmaktadır. Isırılan bölgeye nane sürüldüğü takdirde kaşıntıyı giderecektir.

Muz kabuğunu ısırılan bölgeye sürerek de sivrisinek ısırığından kaynaklanan kaşıntılardan kurutulabilirsiniz.