Şiş Köfte Nasıl Yapılır?

Merve Çalışlar Şiş Köfte Nasıl Yapılır?

Köfte, farklı malzemelerin yanısıra kıyma ile de yapılan, bazı yemeklerin içerisine eklenebileceği gibi tek başına da bir anayemek olarak yenebilen bir yemek çeşididir. Köfte ocakta ya da fırında yapılabilir. Köfteyi şişe geçirip fırında, ızgarada ya da mangalda da yapabilirsiniz.

Şiş köfte yapmak için gerekli olan malzemeler; 400-500 gram kadar isteğe göre az yağlı ya da yağlı dana kıyma, 1 adet soğan, 1 ya da 2 diş sarımsak, 1 adet yumurta, 3 yemek kaşığı ufalanmış köftelik kuru ekmek ya da galeta, 1 avuç (yarım demet kadar) ince kıyılmış maydonoz, tuz, karabiber, kimyon, nane, pul biber ve toz biberdir. Köfteyi yapmaya önce soğanı rendeleyerek başlayın. Suyunu sıktıktan sonra rendelenmiş soğanları kıymanıza ekleyin. Bu karışıma baharatları ve kuru ekmekleri de ekleyin. En son yumurtayı da ilave ederek güzelce karıştırın ve yoğurun. Bu hazırlanan karışımı 1 saat kadar buzdolabında bekletin. Karışımı buzdolabından çıkardıktan sonra şişe geçirmeniz gerekiyor. Bunun için 2 farklı yol izleyebilirsiniz. Köfteleri şişe yuvarlak parçalar halinde ya da uzunca geçirebilirsiniz. Eğer köfteleri şişe yuvarlak şekilde geçirmek isterseniz, hazırlanan karışımdan yumurta büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayarak şişe geçirin. Eğer köfteleri şişe uzun şekilde geçirmek isterseniz, yine karışımdan parçalar koparıp boru haline getirmelisiniz. Daha sonra şişleri bu boru şeklini alan köftelerin ortasından geçirerek elinizle bastırıp şekil verin. Bu şekilde köftelerin şişe de yapışmasını sağlayacaksınız.

Şişte köfte ile servis edilebilecek birkaç farklı sebze vardır. Domates, patlıcan, biber ya da patatesleri de şişe geçirerek köfte ile birlikte pişirebilir ve servis edebilirsiniz. Bunun için bu sebzeleri de ceviz büyüklüğünde parçalar halinde keserek şişe dizin. Bu sebzeleri farklı bir şişe dizebileceğiniz gibi, köftelerin arasına ya da şişin baş ve sonuna da geçirebilir ve beraberce pişirebilirsiniz. Eğer şişleri fırında pişirmek isterseniz, tepsiye dizdiğiniz şişleri 200 derecelik fırına yerleştirin ve arada sırada kontrol edip çevirerek 40- 45 dakika her tarafını pişirin. Köfteleri kızartmak isterseniz, az yağ döktüğünüz tavada orta ateşte pişirmeniz yeterli olacaktır.