Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Simli Far Nasıl Kullanılır?

Yıldız İnci Ayağ Simli Far Nasıl Kullanılır?

Hem günlük hayatta hem de özel günlerde kıyafet ve saçın tamamlayıcısı kusursuz yapılmış bir makyajdır. Bulunulacak ortama göre makyajın yoğunluğu ve taşıdığı özellikler de değişiklik gösterir. Günlük hayatta basit pastel tonlarda bir makyaj uygun düşerken özel günlerde, düğün ya da farklı gece davetlerinde daha yoğun ve koyu makyajlar kıyafeti tamamlamaya yardımcı olur.

Koyu makyaj deyince tercih edilen seçeneklerden biri de simli farla tamamlanan gece makyajıdır. Özellikle amaç gözlerin vurgulanmasıysa simli farın kullanıldığı makyaj uygulaması tavsiye edilir. Simli far iddialı, “ben burdayım” diyen makyajların öne çıkan malzemelerindendir. Kullanımında birkaç küçük noktaya dikkat edilirse simli far oldukça başarılı bir tercih olur.

Simli Far Makyajda Nasıl Kullanılır?

Makyaj uygulama basamaklarının ilki cildin temizliğidir. Bunun için cilt güzelce temizlenmelidir. Bu uygulamanın ardından cilt tipine göre uygun şekilde seçilmiş nemlendirici krem tüm cilt yüzeyine eşit miktarda dağıtılır.

Nemlendirici uygulamasının hemen ardından makyaj bazı uygulaması yapılır. Kalıcı makyajın hedeflendiği, aynı zamanda cilt kusurlarının kapatıldığı baz, makyaj uygulamasında oldukça gerekli bir işlem basamağıdır. Bu basamakları, pudra veya fondöten, isteğe bağlı olarak ikisininin birden kullanımı takip etmelidir. Pudra mı fondöten mi kullanılacağı mevsime, cilt tipinin özelliğine, gidilecek mekana göre değişiklik gösterebilir. Bunu duruma göre belirlemek en iyisidir.

Simli farın kullanım aşamasına gelindiğinde işe göz altı ve göz çevresinin aydınlatılmasından başlanır. Özellikle göz altında morluklar varsa ilk olarak kapatıcı yardımıyla bu bölgenin kamufle edilemsi gerekir. Kapatıcının ardından pürüzsüzlüğü yakalamak adına transparan pudra ile göz altları aydınlatılmalıdır.

İstenen renkte belirlenen simli farın uygulanma aşamasında far tüm göz kapağına sürülür. Bu alan kişiden kişiye göre değişir, bu nedenle simli farın, göz kapağının dışına taşmaması önemlidir. Simli far sürülürken simin yoğunluğu göz kapağının uç kısmında kalmalı, göze yakın kısmına olabildiğince hafif uygulanmalıdır. Bu sayede gözlere hafiften çekik ve alımlı bir hava katılabilir.

Simli farın sadece göz kapağına uygulanması tavsiye edilir. Alt kısma uygulanan simli far, gözün olduğundan küçük görünmesine neden olur. Sürülecekse ince bir şerit olarak sürülmelidir. Simli far pırıltılı olmayan, mat bir allık ve rujla tamamlanmalıdır. 

Göz farı seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri Göz Farı Nasıl Seçilir? yazımızda bulabilirsiniz.