Sigorta Primi Nasıl Sorgulanır?

Nilden Peker
Sigorta Primi Nasıl Sorgulanır?

Günümüzde artık birçok iş internet üzerinden kolayca halledilebilmektedir. Gerekli bilgilerin sisteme düzenli olarak işlenmesiyle insanlar bilgisayar başından istedikleri bilgiye ulaşabilmektedirler. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), internet üzerinden SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı sigorta sorgulama işlemlerine olanak sağlamaktadır.

Çalışan kişiler, iş verenler tarafından sağlanan çeşitli haklara sahip olmaktadırlar. Bu haklardan biri de sigorta prim ödemesidir. İş verenler bütün çalışanlarına sigorta yapmak zorundadırlar. Sigorta primlerini de çalışılan ayı takip eden ayda aylık prim hizmet belgesi ile yatırmak zorundadır. Örneğin; Nisan ayı sigorta priminin, Mayıs ayı sonunda yatırılmış olması gerekmektedir. Bu şekilde Mayıs ayı sonunda Nisan ayı sigorta priminizi öğrenebilirsiniz. Sigorta, çalışanların sağlıkla ilgili giderlerini karşılamaktadır. Çalışanlar, ister kendi adı ve hesabına bağımsız çalışma, ister hizmet sözleşmesi ya da  isterse kamu görevlisi olsun çalışmaya başladıktan sonra adlarına 30 gün prim bildirimi ve ödenmesinden sonra sağlık yardımı almaya hak kazanırlar.

SSK sorgulama işlemi, E-Devlet Kapısı sistemi üzerinden kolayca öğrenilebilmektedir. E-Devlet kapısı sitesinden sigorta prim sorgulaması yapabilmek için E-devlet şifreniz olmalıdır. Bu şifre PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alınabilmektedir. E-devlet kapısının internet sayfasına girilir. Sayfanın sağ üst köşesinden “Sisteme Giriş” tıklanır. Açılan sayfada T.C. Kimlik numarasıyla beraber PTT şubesinden alınan şifre girilerek oturum açılır. İlk giriş olduğu için şifrenin değiştirilme işlemi yapılır. Şifre oluşturmanın ardından SSK prim sorgulama işlemi için sayfanın sol üst köşesinde yer alan “E-Hizmetler” sekmesine tıklanır. Çıkan listeden, Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altından bağlı olunan sigorta türünden Hizmet Dökümü’ne tıklanır. Sigorta primi, E-Devlet kapısı sitesi üzerinden bu şekilde sorgulanabilmektedir. Bağ-Kur sigorta sorgulama 4B Hizmet Bilgisi sekmesinden, SSK’ya tabi kişiler ise 4A Hizmet Dökümü sekmesinden istenilen bilgilere ulaşılabilmektedir. İş yeri sicil numarası, çalışan sicil numarası, ödenen prim gün sayısı, iş yeri numarası, iş yeri il, şube, dönem, işe giriş tarihi, kazanç ve işten çıkış tarihi bilgileri görüntülenebilecek. Bu adımlar izlenerek sigorta priminin yatıp yatmadığı ya da kaç gün üzerinden yatırıldığı kolayca öğrenilebilmektedir.