Sıfır Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sema Doğan Sıfır Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sıfır ev almak hem daha güvenli hem de bir bakıma riskli bir iştir. Daha önce test edilmemiş, müşteri onayı almamış bir aracı almak ne kadar riskli ise sıfır ev almanın riski de bir o kadar fazladır. Fakat; bu riskleri en aza indirerek gönül rahatlığıyla sıfır bir ev sahibi olmak hiç de zor değildir. Önemli olan sıfır bir ev satın alırken hangi kriterleri sorgulamanız gerektiğini bilerek bir kaç yöntemle evin güvenilirliğini kolayca görebilmektir.

Sıfır evin ne zaman temelinin atıldığı ve ne kadar sürede tamamlandığını bilmek gerekir. Çok uzun süre ( 5- 8 katlı bir apartman için ortalama 2 yıldan fazla bir inşaat hali devam ettiyse ) içerisinde bitirilmiş evlerden uzak durmakta fayda vardır. Sağlıklı bir inşaat süreci bir bina için bir yıl bile sürmemeli; evin temelini oluşturan beton, tupla gibi malzemeler çok fazla açıkta kalmadan örülerek oturuma hazır hale getirilmelidir. Evin temeli depreme dayanıklı ve raylı bir sistemle oluşturulmalıdır. Bu güvenceyi yetkili işilerden mutlaka almanız gerekmektedir. 

Evin elktrik, su, doğalgaz gibi ihtiyaçlarının bağlantılarından da emin olmanız gerekmektedir. Bu tür ihtiyaçların bağlantılar ( kablo, boru vs ) kesinlikle çok alçak ve göz önünde bulundurulmamalıdır. Bu şekilde döşenmiş bağlantıların ömrü kısa olur ve ilerde büyük sıkıntılara yol açar.

Sıfır evde konum, cephe gibi özellikler de göz ardı edilmemelidir. Özellikle Kuzey cepheye sahip sıfır bir evi en azından birkaç yağmur yağana kadar boş olarak bekleterek duvarlarının nemlenip nemlenmediğini test etmek gerekir. Dış yalıtımı sağlıklı bir evin kuzey cephesi olup her ne kadar aşırı yağmur ve kar alsa dahi içeriden nemi geçirmez. Nemi içine alan duvar rutubet yapar ve sağlıksız yaşam alanına sebep olur. Bu nedenle sıfır evi yağmur dönelerinden sonra ziyaret ederek satın almaya karar vermek gerekir.

Ev bir apartman dairesi ise ortak yaşam alanlarının da ferah ve güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle asansörlerin güvenilirliğinin teminatını yetkili bir ağızdan duymakta fayda vardır.