Selülit Yapan Yiyecekler ve İçecekler

Derya Tuzcu Eken Selülit Yapan Yiyecekler ve İçecekler

Kadınların korkulu rüyası olan selülit genetik olabileceği gibi çoğunlukla sağlıksız beslenme ve düzenli spor yapmamak yani hareketsiz yaşamdan kaynaklanmaktadır. Özellikle sağlıksız yiyecek ve içecekler tüketmek deri alt tabakasında yağ katmanlarının oluşmasına ve portakal görünümü almasına sebep olmaktadır. Öyleyse selülite sebep olan yiyecek ve içeceklerin neler olduğuna hep beraber göz atalım.

Selülit sadece şişmanlarda olur gibi yanlış bir algı oluşturmamakta fayda var. Çünkü selülit kilo ile bağlantılı olabileceği gibi genler ve hormonsal bozukluklardan ya da sağlıksız beslenmeden kaynaklanabilir. Dolayısıyla zayıf kişilerde de selülit görülmektedir. Dahası günümüzde ‘fast food’ tarzı beslenme ile birlikte gençlerde de selülit görülür hale gelmiştir. Hatta bilgisayar başından kalkmayan hareketsiz bir yaşama mahkum edilmiş gençler maalesef selülite daha da meyilli hale gelmiştir.

Selülit yapan yukarıda belirttiğimiz bazı durumlar (örneğin, hormonsal bozukluklar) belki de tedavi edilemeyebilir. Ancak en azından yediklerimizden kaynaklanan selüliti engellemek bizim elimizde. Bunun için selülit yapan yiyecekleri tanıyıp o türden yiyeceklerden uzak durabiliriz. Bu yiyecekler:

  • Kızartmalar: Aşırı yağlı kızartmalar hem sağlık açısından hem de selüliti tetikleme açısından oldukça zararlıdır. Sebzeleri kızartmak yerine haşlayarak tüketmekte fayda vardır. Dahası haşlanmış sebzeler içerisinde vitamin ve mineraller de korunur.
  • Yağlı hazır gıdalar: Dondurulmuş yağlı gıdalar da selülit yapan yiyeceklerin başında gelir. Çünkü bu tür yiyeceklerin çoğu kızartılarak tüketilmektedir.
  • Şekerli gıdalar: Şeker hem kan şekerimizi arttıran hem de vücutta yağ birikime sebep olan bir maddedir. Dolayısıyla uzak durulması gerekmektedir.
  • Turşu ve tuzlu gıdalar: İçerisinde aşırı tuz bulunduran turşu hem vücutta ödeme sebep olur hem de selüliti tetikler. Bunun yanında aşırı tuzlu gıdalar da en az turşu kadar zararlıdır.
  • Margarin ve katı yağlar: İçerisinde doymuş yağ barındıran bu katı yağlar zeytinyağı gibi besleyici ve sağlıklı yağların aksine vücut için oldukça zararlıdır.
  • Cips: Yukarıda belirtilen yağlı gıdalara ek bir başka yağlı gıda da cipstir. Uzak durmakta fayda var.
  • Kahve-çay: İçerisinde bol miktarda kafein barındıran çay-kahve gibi içecekler de selülitin tetikleyicileridir. Dolayısıyla az tüketmekte fayda var.

Tüm bu gıdaları tüketirken az miktarlarda tüketebilir hatta canımız çok istemediyse yemekten kaçınabiliriz.