Selülit Egzersizle Nasıl Azaltılır?

Zehra Aygul
Selülit Egzersizle Nasıl Azaltılır?

Günümüzde dengesiz beslenme ve hareketsizliğin sebep olduğu selülit, çoğu kadının en önemli problemidir. Fazla kilolardan kaynaklandığı düşünülse de, zayıf ve kilo sorunu olmayan kadınlarda da özellikle basen bölgesinde görülebilir. Genetik faktörler, kilo, hareketsiz yaşam, tüketilen bazı yiyecek ve içeceklerin neden olduğu selüliti egzersiz ve sporla azaltmak mümkündür.

Selülitin giderilmesi için öncelikle beslenmeye dikkat etmek gerekir. Kola, sigara, çay, kahve gibi maddeler çok sık tüketildiğinde selülit oluşumu hızlanır ve artar. Yaş ve kilo ayrımı olmaksızın selülit kadınlarda çok sık görülen bir problemdir.

Selüliti azaltmak için yapılacak egzersizler nelerdir?

Selülit çoğunlukla az çalışan basen bölgesinde görülür. Bunun sebebi bu bölgedeki kasların çok az çalışması, ciltteki kan dolaşımının azalmasıdır. Bunun sonucunda cilt esnekliğini kaybeder ve sert, kalın bir görünüm alır. Daha sonra ise ciltte portakal kabuğu görünümü oluşur. Selülit oluşumunu önlemek ve oluşan selüliti azaltmak için spor şarttır. Spor salonlarına gitmeye zaman ve maddi imkanı olmayanlar için ise evde yapılabilecek hareketler oldukça iyi sonuçlar verir. Ancak bu hareketlerin düzenli yapılması gerekir. 

Dağa tırmanış hareketi

Özellikle basen gölgesinde ve baldırlarda görülen selüliti azaltmak için düz bir zeminde (halı ya da egzersiz minderi olabilir) şınav pozisyonu alınır. Karın kasları sıkılarak önce sağ diz göğüs kısmına doğru çekilir. 3'e kadar sayıldıktan sonra başlangıç pozisyonuna dönülür. 3'e kadar sayılır ve sol diz aynı şekilde göğüs kısmına doğru çekilir. Bu hareket aralıksız en az 10 kez olmak üzere her gün yapılmalıdır. 

Köprü hareketi 

Tüm kasların etkili bir şekilde çalıştırılmasını sağlayan bu harekette sırt üstü yere uzanılır. Ayak tabanlarının yere yapışık bir şekilde tutulduğundan emin olunur. Eller, avuçlar yere değecek şekilde vücudun iki yanında tutulur. Omuzlar ve ayaklar yerden kaldırılmadan popo yukarıya doğru kaldırılır. Bu hareket seri bir şekilde ara verilmeden en az 15 kez yapılmalıdır. Her gün uygulanan bu hareket sonrasında selülit görüntüsünün gözle görülür şekilde azaldığı fark edilecektir. 

Bacaklar açık çömelme hareketi

Ayakta yapılan bu harekette bacaklar omuz genişliğinde açılır. Bu duruş sırasında ayak parmakları dışarıya doğru bakmalıdır. Eller göğsün önünde alkış pozisyonunda birleştirilir ve bel ile sırtın dimdik durduğundan emin olunur. Bu pozisyondan dizler kırılarak çömelme pozisyonuna geçilir. Birkaç saniye çömelme pozisyonunda kalınır ve ardından başlangıç pozisyonuna geri dönülür. En az 10 kez yapılmalıdır. 

Geriye tekme 

Bu hareket basen ve üst bacak bölgesini aktif bir şekilde çalıştırır. Şınav pozisyonu alınır ve ellerle dizler üzerinde durulur. Ellerin omuz, dizlerin ise kalça genişliğinde açılmış olmasına dikkat edilir. Sağ diz kırık bir şekilde mümkün olduğunca arkaya ve yukarıya doğru kaldırılır. Geriye tekme atar şeklindeki bu pozisyonda 2-3 saniye beklenir. Aynı şekilde diğer diz de mümkün olduğunca yukarıya kaldırılır ve beklenir. Bu hareket en az 10 kez yapılmalıdır. 

Atak hareketi 

Bacaklar omuz genişliğinde açılır ve dik durulur. Sol bacakla 3 adım kadar ileri konur ve sağ bacak yere paralel olana kadar yavaşça yere doğru inilir. 4-5 saniye bu pozisoyonda beklendikten sonra yavaşça başlangıç pozisyonuna dönülür. Bu hareket en az 20'li setler halinde, 3 set yapılmalıdır. Eğer daha fazla enerji harcanmak isteniyorsa iki ele de dambıl alınarak bu hareket yapılabilir. 

Selülit yapan gıdaları Selülit Yapan Yiyecekler Ve İçecekler yazısından okuyabilirsiniz.