Şekeri Yükselten Gıdalar Nelerdir?

Zehra Aygul

Şekeri Yükselten Gıdalar Nelerdir?

Diyabet hastalarının pankreasında yeterince insülin üretilmediği için kan şekeri seviyelerinde yükselmeler meydana gelir. Yediğimiz tüm gıdalarda karbonhidrat bulunduğundan kan şekeri seviyesi daha hızlı artar. Glisemik endeksi yüksek gıdalar kan şekerimizi aniden yükseltir. Bu nedenle bu tür gıdalardan uzak durmanız gerekir. Kan şekerini yükselten gıdaları şunlardır:

Pirinç

İçerdiği yüksek karbonhidrat seviyesi nedeniyle kan şekerinizi hızlı yükselten gıdaların başında pirinç gelir. Beyaz pirinç pilavı yediğinizde uzun süre tokluk hissetmenizin sebebi budur. Diyabet hastası olmasanız da pirinci sık sık tüketirseniz insülin direnciniz düşebilir, kan şekeri seviyeniz yükselebilir.

Yağlı yiyecekler

Kan şekeri seviyenizi normal değerlerin üstüne çıkaran gıdalar sadece şeker yönünden zengin gıdalar değildir. Doymuş yağ oranı yüksek olan besinler de kan şekerinizi hızla yükseltir ve uzun süre normale dönmesine engel olur. Fast food türü gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun. Bunun yerine sebze yemekleri ve beyaz et tercih edin.

Beyaz un

Beyaz un da en az beyaz şeker kadar zararlı. Beyaz undan yapılmış tatlılar ve hamur işleri kan şekeri seviyenizi bir anda yükselterek gün boyu yüksek seyretmesine sebep olur.

Şekerli gıdalar

Meyvelerde bulunan şeker normal şartlarda kan şekeri seviyenizi yükseltmese de beyaz şeker eklenerek yapılan reçel ve marmelat gibi tatlılar yediğiniz andan itibaren kan şekerinizi yükseltir. Uzmanlar kahvaltıda reçel, marmelat gibi tatlıları az miktarda ve öncesinde tuzlu gıdalar tükettikten sonra yemenin kan şekerinizi daha iyi kontrol edebileceğinizi söylüyor.

Meyveler

Meyveler doğal şeker içerdiğinden sofra şekeri kadar tehlikeli değil. Ancak günlük tüketim miktarına dikkat etmek önemli. Örneğin; karpuz, kavun, üzüm gibi meyvelerin şeker oranının yüksek olması kan şekerinizi de yükseltir. Bu nedenle bu meyvelerden günde bir ya da iki porsiyondan fazlasını tüketmemelisiniz.

Gazlı içecekler

Katı gıdalara ek olarak bazı içecekler de kan şekerini etkiliyor. Bunların başında gazlı içecekler geliyor. Kola, gazoz gibi şeker oranı yüksek asitli içecekler kan şekerinin hızla yükselmesine neden oluyor.

Diyabet hastalığının belirtilerini Diyabet Belirtileri Nelerdir? yazısından okuyabilirsiniz.