Sedef Hastaları Nasıl Beslenir?

Burak Sözer

Sedef Hastaları Nasıl Beslenir?

Kronik bir deri hastalığı olan sedef 15-25 yaş aralığındaki insanlarda sık görülür ve otoimmün olarak kabul edilir. Sedef hastalarının beslenmelerine çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü bazı yiyecekler alerjik reaksiyonlara neden olduğu için hastalığın ilerlemesinde etkilidir.

Sedef hastalığında diz, dirsek, sırt, kafa derisi, yüz ve avuç içlerinde kabuklanma, kaşıntı yapan kırmızı lekeler görülür. Deri hastalarıkları içerisinde kendisini tekrar eden ve kronik hale gelen bir hastalık olarak kabul edilir. Bu hastalık vücudun deri olan bütün bölümlerini etkileyerek yayılabilir. Hastalığın şiddeti kişilerin bağışıklık sistemine göre farklılık gösterir. Bazı insanlarda sadece bir bölgeyi etkileyen deri deformeleri, bazı kişilerde ise çok daha geiş alanlara yayılabilir. 

Sedef hastalığı ile gluten arasında bir ilişki söz konusudur. Bu nedenle bu hastalığı olan kişilerin buğday, çavdar ve arpa gibi glutenli gıdalar tüketmesi önerilmez. Sedef hastalarının öğünlerinde tercih etmesi gereken besinler şunlardır:

Süt Ürünleri

Süt ve mandıra ürünleri içerisinde anti-inflamatuar denilen bir madde vardır. Bu da sedef hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan deri değişmelerinin azalmasına yardımcı olur. Az veya yarım yağlı süt ürünlerinin tercih edilmesi daha doğrudur. 

Balık

Zengin bir omega-3 kaynağı olan balık aynı zamanda inflamasyonun azalmasını sağlar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için de hastalığın ilerlemesinin önüne geçer. Balık yağı da hastaların alması gereken bir besindir. 

D Vitamini

Havuç, kavun, domates, karpuz gibi besinlerde bol miktarda bulunur. Güneşten de alınabilir. Bu nedenle hastaların güneşli günlerde yürüyüşe çıkması faydalı olabilir. 

Doğal Otlar

Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için doğal ot türlerinden yiyecek ve içecek olarak faydalanmak gerekir. Çuha çiçeği, karahindiba, kekik, devedikeni gibi bitkilerin kaynatılarak çayı içilebilir. Bu otlar yemeklerin içerisinde tercih edilebilir. Bu sayede inflamasyon oranı azalır ve hastalık yavaşlatılır. 

Sedef hastalarının alkol tüketmesi, sigara içmesi hastalığın ilerlemesine neden olur. Bu nedenle zararlı alışkanlıkardan uzak durmaları gerekir. Bununla birlikte un, kahve ve beyaz ekmek gibi ürünler bu hastalar için zararlıdır.