Sedef Adası'na Nasıl Gidilir?

Hakan Obalı

Sedef Adası

İstanbul kıyılarındaki Prens Adaları’ndan birisi olan Sedef Adası bu adaların en küçüğüdür. Bizans döneminde sürgün yeri olarak kullanılan bu ada eskiden çok miktarda tavşana ev sahipliği yapmış olduğu için Tavşan Adası adıyla da bilinir. Adanın yaklaşık olarak %75’i özel mülkiyettir. Gidildiğinde adanın ancak dörtte birlik bölümü gezilebilir. İçinde restaurant ve beachleri olan bu ada oldukça sakin bir yer olup özellikle hafta sonlarında şehrin gürültüsünden kurtulup kafasını dinlemek isteyenler tarafından tercih edilir. Oldukça güzel bir plajı ve temiz bir denizi olan Sedef Adası İstanbul’da yaşayıp da yakın bir yerde yüzmek, güneşlenmek ve dinlenmek isteyenler için en ideal seçimlerden birisidir.

Sedef Adası’na Nasıl Gidilir?

Sedef Adası’na gidebilmek için en çok tercih edilen seçenek Bostancı’dan kalkan Şehir Hatları vapurlarıdır. Günde iki kez gidiş-dönüş şeklinde sefer yapan bu vapurlar önce Heybeliada’ya sonra Büyükada’ya ve son olarak da Sedef Adası’na uğrar. Bu vapurların dönüş güzergâhları ise aynı şekilde Sedef Adası’ndan başlayıp Bostancı’da sona erer.

Bostancı’dan kalkan vapurlar sizin için uygun değilse bu durumda Sedef Adası’na gitmek için deniz taksileri tercih edilebilir. Ancak bu yolculuğun pahalıya gelmemesi için adaya kalabalık bir grupla birlikte gidilmelidir. Bu şekilde 10 kişi kapasiteli deniz taksileri ile ada yolculuğu daha ekonomik şekilde gerçekleştirilebilir.

Pahalı bir yöntem olsa da Sedef Adası’na gitmek için tekne ve yatların kiralanması da tercih edilebilir. Kiralamak çok pahalıya geleceği için adaya uğrayan tekne turlarına da dahil olunabilir. Adada bulunan beach ve ada iskelesinde bağlama alanları olduğu için bu şekilde de adaya ulaşım rahatlıkla sağlanabilir.

Adadan dönüşte ise adadaki plaj ve beachlere ait teknelerle Büyükada ya da Kartal İskelesi’ne ulaşım sağlanabilir.

Bunların dışında adanın yerlileri için Kartal’dan düzenli olarak motor seferleri de vardır. Ancak bu araçlara ada sakinleri dışında kimse alınmadığından dolayı Sedef Adası’na bu motorlarla ulaşım sağlayabilmek oldukça güçtür.