Sebzeler Nasıl Tazeliğini Korur?

Solmaz Özlem Köse Sebzeler Nasıl Tazeliğini Korur?

Alındıkları günkü lezzetini ve canlılığını korumaları yanında vitaminlerinden daha verimli yararlanabilmek için sebzelerin tazeliğini korumak gerekir. Bazı detaylara dikkat edilmediğine kısa süre içerisinde tazeliğini kaybetmeye başlayan sebzeler klorofil kaybına uğrayarak sararmaya başlar.

Nem kaybına bağlı olarak yumuşaklık ve buruşukluk görülmesinin yanında özellikle C vitamine sahip sebzelerde besin kaybı ile tat ve koku kaybı ortaya çıkar. Mümkün olduğunca sebzeleri ilk alındığı günkü gibi tutmak için uygun ve düzgün bir depolama ile tazeliğini korumak mümkündür.

Sebzeleri Yıkamadan Buzdolabına Koymak: Sebzeleri yıkayarak buzdolabına koymak bakteri üremesine ortam hazırlar. Özellikle yeşillikler kurulamadan ıslak bir halde buzdolabına yerleştirilirse zarar verir. Genel olarak sebzeleri kullanmadan önce buzdolabından çıkarıp yıkamak daha sağlıklıdır. 

Hasarlı ve Bozulmuş Sebzeleri Ayıklamak: Zarar görmüş ya da bozulmuş sebzeler diğer sebzelerin de çürümesine yol açabilir. Bu sebeple hasarlı ve bozulmuş sebzeleri diğer sebzelerden ayırmak gerekir.

Kağıt Havlu İle Sarmak: Yapraklı sebzeleri kuru havlu ile sararak aşırı nemi emmesine yardımcı olmak sebzelerin taze tutulması açısından önemlidir. Ayrıca buzdolabına yerleştirilmeden önce herhangi bir sebeple üzerinde nem bulunan ya da bozulmuş sebzelerden gelen suları üzerinde taşıyan sebzeleri kurulamak ve buzdolabı torbalarına koymak tazeliği koruyan uygulamalardır.

Karanlık Ortamlarda Saklamak: Toprak altında kalarak yetişen patates, soğan, zencefil gibi kök bitkiler güneş ışığına maruz kaldıklarında filizlenme eğilimindedirler. Bu sebeple bu tür bitkilerde tazeliği korumak için mümkün olduğunca güneş ışığından uzak karanlık yerlerde saklamak gerekir. Kese kağıdı gibi ışık geçirmeyen bir kağıt torba içerisinde de tutulabilir. 

Soğuk Suda Bekletmek: Dereotu, maydanoz gibi yeşillikleri bir bardak ya küçük bir vazo ile soğuk su içerisinde bekletmek sararmaların önüne geçeceği gibi daha da büyümelerini ve uzun bir süre alındığı gün gibi taze kalmalarını sağlar.

Buzdolabının Sıcaklık Değişimine Göre Yerleştirmek: Buzdolaplarında sıcaklık ayarları alt ve üst bölümlere göre değişebilir. Genellikle alt bölümler en sıcak konumda iken üst bölümler soğuğu daha iyi tutarlar. Bu sebeple buzdolaplarının alt bölmeleri daha çok domates, patlıcan, salatalık, fasulye, kırmızı biber gibi sebzeler için kullanılırken üst kısımlar ağırlıklı olarak meyveler olmakla birlikte kereviz, karnabahar, brokoli gibi sebzeler için de kullanılabilir. Bunun yanında buzdolabının kapağını açar açmaz sıcak hava akımının buzdolabı içerisine yığılmaya başlaması sebebiyle sebzeleri buzdolabının sebzeliklerinde tutmak ani hava değişimlerinden olumsuz etkilenmelerinin önüne geçer.

Sebzeler ile Meyveleri Ayrı Yerlerde Depolamak: Sebze ve meyveleri farklı alanlarda depolamak önemlidir. Meyvelerin kendine özgü kokusunun yaydığı etki ile zaman içerisinde diğer ürünlerin ömrünü kısaltması bakımından genellikle sebzelerden uzak tutulmalıdır.

Sebzelerin nasıl saklanması ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini detaylı olarak Sebzeler Nasıl Saklanır? yazısından okuyabilirsiniz.