Sebzeler Nasıl Saklanır?

Kyra Mengeş Sebzeler Nasıl Saklanır?

Metropollerde yaşayan ve hızlı çalışma hayatı olan insanların en büyük sorunlarından birisi de alışveriş yapmaktır. Hele de pazar alışverişi bu işlerin en zorudur. Onları bir dahaki pazar alışverişi süresine kadar bozulmadan, doğru bir şekilde muhafaza etmek yaşadığımız en büyük sorundur. Çünkü özelliklerine göre her sebzenin saklanma şekli farklıdır. Sebze saklamanın doğru yöntemlerini sizler için araştırdık:

Sebzelerimizin birçoğunu buzdolabında muhafaza ediyoruz. Ama hangi sebze ve meyvelerin bir arada saklanacağını, hangi sebzelerin dolaba girmezse daha uzun süre dayanabileceğini, hangi sebzelerin poşet içinde hangilerinin de suya bastırılmış bir şekilde saklanmasının uygun olacağını biliyor musunuz?

Kök sebzelerin Saklanması

Patates, soğan, sarımsak gibi kök sebze adı verilen sebzelerimizi kesinlikle buzdolabımızda saklamıyoruz. Çünkü soğuk ortam bu tür sebzeleri tatsızlaştırır. İlla dolapta saklamak zorunda kaldıysanız size tavsiyemiz sebzeleri kullanmadan 1-2 saat kadar önce dolaptan çıkarıp oda sıcaklığında bekletmeniz olacaktır. Bu sebzeler oda sıcaklığında (10 derecenin altında olmamak kaydıyla) uzun süre dayanabilen sebzelerdir. Ancak bu sebzeleri saklayacağınız ortam nemli ve rutubetli olmamalıdır. Ayrıca bu sebzeleri kesinlikle kullanmadan hemen önce yıkayarak temizlemeliyiz. Yoksa çok çabuk bir şekilde bozulurlar. Ara sıra da kök sebzeleri bozulma ve çürümeye karşı kontrol etmekte, çürüyen varsa atmakta fayda var. Çünkü çürüyen sebzeler diğer sağlam sebzelerin de çürümesine yol açacaktır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler ve Otların Saklanması

Aslına bakarsanız yeşil yapraklı sebze ve otları aldıktan kısa bir sonra tüketmek yani saklamamak en doğrusudur. Yine de bunların büyük bir çoğunluğu doğru bir şekilde muhafaza edilebilirse buzdolabında bir hafta kadar dayanabilirler. Mesela lahana, kara lahana olduğu gibi dolabın sebzeliğine konularak; gevşek yeşiller denilen marul, maydanoz gibi sebzeler ise hava geçirmeyen plastik kap veya poşetler içinde muhafaza edilmeli. Manavda, pazarda bu sebzelerin canlı görünmesini sağlamak için sürekli ıslatırlar. Ancak su, bu sebzelerin dolapta çok çabuk bozulmasına yol açacağından; dolaba konmadan önce bir süre dışarıda bırakılarak veya kağıt havlu yardımıyla kurumaları sağlanmalıdır. Bu sebzeler özellikle muz ve elma gibi meyvelerin yanına kesinlikle konulmamalıdır; çünkü bu onların hızla bozulmasına yol açacaktır.

Başka Sebzelerin Saklanması

Kereviz, havuç, turp, kuşkonmaz gibi sebzeler dolaba konmadan nemli kağıt havlulara sarılarak veya su dolu bir kabın içinde hiçbir tarafları dışarıda kalmayacak şekilde saklanırsa daha uzun süre dayanırlar. Havuç, turp, pancar gibi yeşil yapraklı bitkilerin saklanmadan önce varsa üzerlerindeki yapraklarından mutlaka ayrılmaları gerekir. Mısır koçanı kabuğuyla birlikte saklanırsa çok daha uzun süre dayanır. Bunların dışında kalan birçok sebze türü de buzdolabında delikli poşetler içinde muhafaza edilebilir.