Saten ve Pamuk Nevresim Arasındaki Farklar

Tayfun Kara Saten ve Pamuk Nevresim Arasındaki Farklar

Sıcaklık
Saten ve pamuk kumaşlar arasındaki farklardan biri de farklı mevsimlerde faklı hissettirmeleridir. Örneğin, saten sentetik kumaştan üretildiğinden ısıyı pamuk kumaşlardan daha çok tutar ve kış için daha uygundur. Pamuk ise doğal ve genellikle çok hafif ve havadar bir kumaştır; bu da onu yazlık bir kumaş yapar. Ancak, soğuk iklimlerde saten kumaşlar, sıcak iklimlerde ise pamuklu kumaşlar tüm sene boyunca kullanılabilmektedir.

Fiyat
Saten nevresimler genellikle pamuk kumaşlardan daha pahalıdır. Bununla birlikte, Mısır pamuğu gibi bazı pahalı pamuk dokumaları da oldukça pahalı olabilmektedir. Satenin ipeksi dokunuşunun biraz daha fazla paraya değip değmeyeceği ise, her kullanıcının kişisel tercihine bağlıdır. Bunun yanı sıra, pamuğun daha ucuz seçeneklerinin ise bu tarz bir nevresim almaya karar vermeden önce dikkate alınması gereken sert ve rahatsız edici bir yapısı olabilmektedir.

Kumaş
Saten genellikle asetat ya da polyesterten elde edilir. Bu malzemelerin her ikisi de sentetiktir ve kumaşa ipeksi ve pürüzsüz bir doku verir. Pamuk nevresimler ise, pamuktan üretilmektedir, ancak bazen pamuk ve polyester karışımı ya da pamuk ve bambu karışımı kumaşlar da kullanılmaktadır. En iyi pamuk nevresimler %100 pamuktan üretilen nevresimlerdir. Polyester saten ise genellikle asetat satenden daha ipeksi bir kumaş çeşididir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:
Pamuk ve saten nevresimleri karşılaştırırken göz önünde bulundurulması gereken bazı unsurlar vardır. Ağırlık nevresim seçiminde büyük rol oynar. Saten gibi, daha hafif kumaşlar vücudu sarar. Bu, nevresimin neredeyse vücudun her çizgisine katlanacağı anlamına gelir. Bu geceleri daha özgür bir şekilde uyumayı seven insanlar için rahatsız edici olabilmektedir. Ağır pamuk kumaşlar ise genellikle kişiye yatakta çadır hissi verir ve vücuda saten kumaşlar kadar yapışmaz. Ancak bazı pamuk nevresimler ise, daha da hafif olabilmektedir.