Saten Nevresimlerin Dezavantajları

Tayfun Kara Saten Nevresimlerin Dezavantajları

Temizlik
Saten çarşafların en büyük dezavantajlarından biri, kolayca çamaşır makinesinde yıkanabilen pamuk nevresimlerin aksine çok daha zor temizlenmesidir. Naylon saten nevresimler çamaşır makinesinin hassas yıkama programında yıkanarak kurutucuda kurutulabilirken, polyester saten nevresimler elde yıkama ve asarak kurutma gerektirir. İpek veya asetattan üretilen nevresimler ise kuru temizleme gerektirir. İpek ya da asetat nevresimlerinizi elde de yıkayabilirsiniz ancak çok hızlı sıkarak ya da çok fazla güneşte bırakarak nevresimlerinizin kolayca zarar görmesine sebep olabilirsiniz.

Soğuk Kış Geceleri
Saten nevresimler özellikle de asetat veya ipekten üretilmişse, pamuk emsallerine nazaran çok daha incedir. Bu da soğuk kış gecelerinde sadece saten nevresim kullanıyorsanız, kolay kolay ısınmayacakları anlamına gelmektedir.

Dekor
Saten nevresimler çok parlak ve gösterişli olmalarıyla ünlüdür bu da bazılarının hoşuna gitse de diğerlerinin zevklerine hitap etmeyebilir. Parlak saten nevresimler mevcut yatak odanıza uygun olmayabilir. Aynı zamanda saten nevresimler genellikle daha romantik kabul edilmekte ve bu şekilde pazarlanmaktadır, bu da herkesin hoşuna gitmeyebilir.

Fiyat
Saten nevresimler pamuklu kuzenlerine göre çok daha pahalıdır. Bunun sebebi saten nevresimlerin yapımının daha zahmetli olması ve daha pahalı kumaşlardan üretilmesidir.