Saten Gömlek Nasıl Temizlenir?

Yıldız İnci Ayağ Saten Gömlek Nasıl Temizlenir?

Saten dokulu kıyafetler “polyester” özellikli ürünlerdir. Sıcak havalarda terletme özelliği olan bu kumaş soğuk havalarda da cildinizin üzerinde soğukluk hissetmenize neden olur. Bundan dolayı her hava koşulunda rahatça kullanılan bir kumaş türü değildir. Bununla birlikte tiril tiril görüntüsü ve şık bir görünüm sunmasından dolayı özellikle kadın giyim sektöründe gömleklerde sıklıkla tercih edilir.

Saten gömlekler nasıl temizlenir?

Saten gömleğinizi temizlerken mümkünse en uygun yıkama şekli elde yıkamadır. Soğuk ya da ılık su, bu kumaş türünün dostu olan yıkama şeklidir. Deterjan tercihinde de yine en az zararlı olan sabundur. Sabunlu suya bastırdığınız saten gömleğinizi 5 dakika kadar suyun içinde beklettikten sonra sabunla fazla ovalamadan ve çitilemeden yıkayabilirsiniz.

Saten kumaş türü narin bir kumaştır. Dikkatli kullanılmalı, sık yıkanmamalıdır. Saten özellikli gömleğinizi yıkarken yıkama yaptığınız programı kısa süreli programlardan seçmelisiniz. Kısa programda ve sıkma yapmadan yıkamalısınız. Yüksek devirde sıkma programları gömleğin fazla buruşmasına ve dokusunun zarar görmesine neden olur. Yüksek devirde sıkma uygulanan saten gömleğinizin üzerinde kalıcı hasarlar oluşabilir. Sahip olduğu görünüm bozulabilir.

Saten gömleğinizin temizlenmesi aşamasında düşük ısıda su kullanmalısınız. Yüksek ısıda yıkamanız saten gömleğinizin çekerek küçülmesine neden olabilir.

Saten gömleğinizi az deterjanla yıkayın. Çamaşır makinenizin deterjan gözüne az miktarda deterjan koyun. Eğer varsa sıvı çamaşır deterjanı kullanmanız önerilir.

Saten gömleğinizin yakasında oluşmuş kirler için özel yaka kiri çıkarıcı ürünlerden kullanabileceğiniz gibi az miktarda bulaşık deterjanı da uygulayabilirsiniz. Bulaşık deterjanı, yaka kiri çıkarmada oldukça etkilidir. Ancak bu uygulama, beyaz saten gömlekler için uygun değildir. Beyaz gömleğinizin yakasında bulaşık deterjanının izi kalabilir.

Saten kumaşlar için kesinlikle kurutma makineleri önerilmez. Yıkama işlemi tamamlanmış saten gömleğinizi çamaşır kurutma makineisnde kurutmak yerine gölge ve serin bir yerde, kururken şeklinin bozulmaması için bir askıya asarak kurutun.

Düşük ısıda ve ütü bezi kullanarak ütülediğiniz saten gömleğiniz, bu noktada temizlenme aşamalarını tamamlamış olur.