Şanlıurfa'da Nereler Gezilir?

Baran Akçok

Şanlıurfa

Güneydoğu Anadolu'nun en dikkat çekici kentlerinin başında Şanlıurfa gelir. Hem tarihi yerleri, hem de doğal güzellikleri ile benzersiz özelliklere sahip bu kente her yıl çok sayıda turist gelir. Balıklı Göl ve Kapalı Çarşı bunların başındadır. Aynı zamanda adıyla özdeşleşen kebapları ve özel lezzetleri Şanlıurfa'da yapılması gerekenler arasındadır.

Nereler Gezilir?

Balıklıgöl: Şanlıurfa denildiği zaman ilk akla gelen yer Balıklıgöl'dür. 30 metre genişliği ve 150 metre uzunluğu olan bu  göl yaklaşık 5 metre derinliğe sahiptir. Göldeki balıklar efsanelere konu olmasından dolayı yenilmezler. Özellikle de Hz. İbrahim ile ilgili ateşe atılma ve ateşin suya, yanan odunların da balığa dönüşme hikayesi bu göle işaret eder. Balıklıgöl Şanlıurfa'nın simgesidir.

Halil Ur Rahman Cami: 1211-1212 yıllarında, Balıklıgöl'ün hemen yanında yapılan bu eski cami, kente gelen turistlerin ilgisini çeker. Evliya Çelebi de söz konusu cami ile ilgili sSeyahatname'de "İbrahim Halil Tekkesi" ismini kullanır.

Urfa Kalesi: 3 tarafı kayadan oyma, etrafında derin savunma hendekleri bulunan bu kale, Balıklıgöl Havzası'nda yer alır. Kalenin kuzeyinde sarp kayalıklar vardır. Buradan çıkarılan 11.500 yıllık Balıklıgöl Heykeli ise bölgenin tarihi dokunusunun anlaşılması adına önemli bir göstergedir.

Göbeklitepe: Dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe'dir. Yaklaşık 12.000 yıl öncesine ait olarak bulunan bu ören yeri, bakanlık tarafından 1. derece sit alanı olarak tescillenmiştir. Hayvanların evcilleştirilmesinden tarım faaliyetlerine kadar çok sayıda duruma tanık olan bu yer titizlikle korunur.

Neler Yenir?

Ciğer: Urfa'nın merkezinde çok sayıda ciğerci bulunur. Urfa ciğeri sınırları aşmış bir lezzet olduğu için kente gelen turistler soluğu ciğercilerde alır.

Kebap: Urfa kebabı olarak bilinen kebap çeşidi ve diğer lezzetli et yemekleri mutlaka denenmelidir. Bunun için tarihi konuk evlerine, merkezdeki mekanlara ya da Kapalı Çarşı civarındaki yöresel restoranlara gidilebilir.

Dondurma: Her ne kadar Maraş adıyla bilinse de, aynı kalite ve lezzete sahip olan Urfa dondurmalarının tadına bakılmalıdır. Kent merkezinde çok sayıda dondurmacı bulunabilir.

Önemli Bilgiler

  • Urfa'ya gelince sıra geceleri ile ünlü mekanlar ziyaret edilmelidir. Bir akşam mutlaka sıra gecesine ayrılmalıdır.
  • Kent merkezi yürünerek gezilebilir. Uzak noktalardaki tarihi yerlere taksi ya da toplu taşıma ile gidilebilir.
  • Şanlıurfa mekanları konumuna göre pahalı veya normal olarak nitelenebilir.
  • Ören yerleri, kale ve tarihi evler gezilirken Müzekart'a ihtiyaç olacaktır. 

Oldukça geniş bir yemek kültürü olan Şanlıurfa'nın özel lezzetleri hakkında detaylı bilgiyi Şanlıurfa Mutfağı yazısından okuyabilirsiniz.