Salonda Desen Nasıl Kullanılır?

Yıldız İnci Ayağ Salonda Desen Nasıl Kullanılır?

İçinin enerjisini dışarıya, salonlarına yansıtmak isteyenlerin tercihi salon dekorasyonunda renklerin ve desenlerin hakim olduğu bir rüzgar estirmektir. Renklerin desenlerle dansı, doğru seçimler yapılırsa müthiş bir uyum yakalamanız mümkündür.

Mekan tasarımlarında desen kullanmanın birincil amacı mekanı klasik çizgilerin dışında tutarak hareketlendirmek, sıcaklık katmaktır.

Deseni perdede kullanmayı planlıyorsanız bu desenleri kanatlarda kullanmayı tercih edin. Tüllerde desen kullanımı ortamı karanlık gösterecektir. Özellikle seçtiğiniz desenler yoğun özellikteyse bu durum daha da ön plana çıkacaktır. Yapacağınız en akılıca tercih kanatlarda kendinden desen ya da minik desendir. Ayrıca bir öneri daha, desen kullanacağız kanatları soft renklerde seçmeye çalışın. Hem renk hem de desen “patlarsa” fazla abartılı bir ortam yaratmış olursunuz.

Salonunuz genişse desenli koltuklarla ortamı şenlendirebilirsiniz. Üstelik koltuklarınızda istediğiniz büyüklükte desenleri seçmeniz de mümkün. Ancak dar bir salonunuz varsa fazla büyük desenli koltuklardan uzak durmanızda fayda var. Aksi halde salonu olduğundan da küçük gösterecek bir seçim yapmış olursunuz.

Koltukların tümünde bulunan deseni fazla iddialı buluyorsanız sadece berjerlerde desen kullanmak da iyi bir tercih olacaktır. Bu sayede sadelikle hareketliliği birarada kullanmış olursunuz. İsterseniz üçlü ya da ikili koltukları canlı renklerde (kırmızı, tatlı ve çarpıcı bir pembe, yeşil, mavi gibi renkler) tercih ederek berjerlerde minik, varla yok arası desenler tercih edin isterseniz üçlü ya da ikili koltuklarda soft renkler kullanarak (bej, pudra, gri, füme, krem, beyaz gibi renkler) berjerlerde iri desenler kullanın. Bu, tamamen sizin zevkinize kalmış ancak ikisini aynı anda uygulamak mekan için fazla olacaktır unutmayın.

Koltuk takımının tüm parçalarında tek renk kullanarak yastıklarda canlı ve çarpıcı desenler kullanarak da istediğiniz dinamizmi sağlayabilirsiniz.

Halıda kullanmak istediğiniz desenlerde daha özgür hareket edebilirsiniz. Bu noktada da yine renk uyumunun yanında diğer parçaların temalarına dikkat edin. geri planda olanlarla öne çıkanlar birbirini dengelemeli. Salondaki bütün detaylar aynı anda öne çıkarsa bu sefer gerçek bir kargaşa oluşur.