Salon Perdesi Nasıl Seçilir?

Kyra Mengeş Salon Perdesi Nasıl Seçilir?

Renk renk desen desen perdeler evlerin vazgeçilmez süsleridir. Aslında amaçları her ne kadar dışarıdan gelen fazla ışığı engellemek ve dışarıdan içerisinin görülmesini engellemek olsa da günümüzde perdelerin öncelikli olarak estetik duruşu ön plana çıkmaktadır. O kadar çok perde çeşidi var ki bazen bu kadar çok seçenek arasında hangisini seçeceğimizi bilemeyiz. İşte size özellikle salonlarımız için doğru perde seçiminin ipuçları:

  1.     Eğer salonunuzdaki mobilyalar klasik tarzda döşenmişse spor modellerden uzak durulmalıdır.
  2.     Salonunuz daha çok desen ağırlıklıysa yani eşyalarınızda üçten fazla renk veya desen bulunuyorsa bu durumda duvar boyanızın tonuna uygun düz renk, desensiz perdeler seçmeniz daha uygun olacaktır.
  3.     Salondaki pencerelerin sayısı ve şekli de perde seçiminde önemli bir faktördür. Eğer küçük pencereleri olan bir salonunuz varsa daha sade ve düz modelleri; büyük pencereleriniz varsa da yere kadar uzanan, hafif düz perdeler salonunuzun daha kaliteli görünmesini sağlayacaktır.
  4.     Perde seçimi yaparken salonunuzda ne tür ışıklandırma kullanacağınıza veya salonunuzun ne kadar aydınlık olmasını istediğinize karar verin. Aydınlık, ışıl ışıl bir ortam istiyorsanız hafif, açık renkte tül perdeler bu iş için ideal seçim olacaktır. Sarı ve tonlarında fonluklar seçerek salonunuzun yaz-kış aydınlık bir ortam olmasını sağlayabilirsiniz.
  5.     Amacınız salonunuza canlılık katmaksa şayet, daha çok turuncu-mavi, siyah-beyaz gibi zıt renklerin bir arada kullanıldığı perdeleri tercih etmelisiniz.
  6.     Daha ihtişamlı ve lüks bir görüntü yaratmak istiyorsanız ipekten dokunmuş kumaş perdeler ve ağır fonluklar kullanmanızı önenirim. Bu tür perdelerde de daha çok sırmalı renkleri tercih edin.
  7.     Kadife kumaştan yapılma perdeler salonunuza daha geleneksel bir hava katarken, koton ve ketenden dokunmuş perde modelleri daha modern bir hava yakalamanıza yardımcı olacaktır.
  8.     Günümüzde büzgülü mekanizmalı perdeler daha çok tercih edilmekte. Hemen hemen her pencere şekline göre üretilebilen bu perdeler salonlara daha modern ve klasiğin içi içe girdiği bir hava veriyor.
  9. Salonunuza perde almadan önce perdecinizin salonunuzu görmesini, ölçüleri kendisinin almasını sağlayın.