Salon Duvarı İçin Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Yıldız İnci Ayağ Salon Duvarı İçin Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

İç mekanlardaki salon dekorasyonlarında tamamlayıcılar çok önemlidir. Bunlar bazen basit bir tablo, bazen ilginç bir orta sehpa, bazen de duvar boyası için seçilen renktir. Salonların dekorasyonları yapılırken uygulanan tarz renk seçiminin büyük ölçüde belirleyicisidir.

Salonlara Uygulanacak Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Salon duvar renkleri seçilirken salonda tercih edilen arzın etkisi olmalı ve bu etkinin havası hissedilmelidir. Klasik ve avangard tarzda döşenmiş bir salon dekorasyonunda duvar renkleri olabildiğince açık tonlarda seçilir. Hemen her klasik ya da avangard tarzı tamamlayan duvar rengi krem ve açık bej tonlarıdır. Bu renkler mekanı ferah gösterirken aynı zamanda tarzı yansıtan mobilya ve koltuk seçimini de destekleme özelliğine sahiptir. Her renk koltuk ve mobilyayla uyum gösteren bu renkler uzun yıllar geçerliliğini korur.

Modern döşenmiş salonlarda duvar renkleri oldukça fazla seçenek sunar. Dekorasyonda tercih edilen renk canlı ve göze çarpan renklerdense duvar renginde daha sade ve ikinci planda kalan renkler kullanılmalıdır. Bu sayede şekil-zemin ilişkisi doğru şekilde kurulmuş olur. Bununla birlikte modern çizginin yakalanması için doğal ve soft renkler tercih edilmişse duvarda isteğe göre fazla öne çıkıp rahatsızlık vermemek şartıyla canlı renkler kullanılabilir.

Salonlarda sık kullanılan vintage tarz oldukça sade ve gösterişsiz çizgiler taşır. Bunu destekleyici duvar renkleri saçilmesi önemli bir ayrıntıdır. Krem, beyaz, pudra pembe gibi soft renkler bu tarzı destekleyen yaygın tonlar arasındadır. Eğer vintage tarzında döşenen salon yeterli büyüklüğe sahip değilse salonun tüm duvarları yerine tek duvarı pudra boyanabilir. Bu sayede mekanın karanlık görüntüsü dağıtılmış olur. Eğer istenirse bu tarzdaki salonlarda duvar kağıdı kullanılarak biraz daha renkli, hareketli mekanlar oluşturmak mümkündür. Ancak duvar kağıdı seçiminde fazla çarpıcı renkler yerine çiçekli duvar kağıtları kullanılabilir.

Hayatının renkli karelerini salonlarında görmek isteyenlerin tercihi olan retro tarzı salon dekorasyonları ilham verici bir görünüm sunar. Renkli ortama uyum sağlamak için duvarlarda da çok sert geçişi olmayan renkler tercih edilebilir. Soft renklerdeki çizgili bir duvar kağıdı ile retro tarz yansıtılmış olur.

Salon dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gerekenleri Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır? yazısından okuyabilirsiniz.