Salon Dekorasyonunda Doğal Renkler Nelerdir?

Yıldız İnci Ayağ

Salon Dekorasyonunda Doğal Renkler Nelerdir?

Evin en çok kullanılan alanlarından olan salonların dekorasyonu yapılırken birçok farklı alternatif tercih edilebilir. Bunlar arasında göz alıcı, çarpıcı renklerin ön plana çıktığı dekorasyon örnekleri olduğu gibi bunun tam tersi tamamen doğal ve göz yormayan dekorasyon örnekleri de sıkça tercih edilir.

Salon dekorasyonunda doğal renkler tercih ediliyorsa akla ilk gelen ahşap rengidir. Ahşap sadece bir renk olarak değil aynı zamanda bir tarz olarak da başlı başına bütünlük temsil eder. Salon dekorasyonunda ahşap tercih edilecekse bu mekanda kahverengi, krem ve ekru renkleri kullanılabilir. Mobilyanın ahşap ve tonlarında belirlendiği bu tarzda halı olabildiğince açık tonlarda tercih edilerek zeminin verdiği genişlik hissiyle mekana ferahlık katmak mümkündür.

Perdede, halıda var olan krem renkleriyle uyumlu bir ton kullanılabilir. Bununla birlikte mekan çok küçük değilse fon ya da kanat perdede kahverenginin tonları tercih edilebilir. Bu noktada hem zevkler hem de salonun ışığı ne kadar aldığı gibi ayrıntılar devreye girer. Salon fazla ışık almıyorsa fon ya da kanatta koyu kahverenkleri kullanılmamalıdır. Aksi halde mekan karanlık görünür. Eğer mekan yeteri kadar ışık alıyorsa kahverengi istenen tonda kullanılabilir. En koyusundan en açığına kadar her ton uyumu yakalar.

Salon dekorasyonunda öne çıkan doğal renkler arasında gri ve tonları ikinci sıradadır. Ancak grinin kullanıldığı salonlarda gri, taş, krem ya da ekrunun dışında öne çıkan bir renk tercih edilmemelidir. Dekorasyonda griyle birlikte sadece gri, taş, krem ve ekru renklerinden biri ya da ikisi kullanılmalıdır. Grinin ağırlıklı kullanıldığı bir salonda perde ve halıda krem rengi en ideal renktir. Birkaç aksesuarla da tamamlanan bu dekorasyon insana huzur veren bir tarz yansıtır.

Salonlar için doğal bir görünümü yakalayan renkler arasında krem sıkça tercih edilen asil renklerden biridir. Modası her daim olan, çabuk sıkmayan bir renk olması dolayısıyla her zaman geçerliliğini korur. Krem isteğe göre kahverenginin tonlarıyla ya da pudra rengi ile tamamlanabilir. Ancak pudranın çok yoğunlukta olmaması, silik kullanılması önemli bir ayrıntıdır. Bu sayede salonda doğal bir görünüm elde edilebilir.

Salon dekorasyonunda bohem tarzdan esinlenmek için Bohem Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.