Sallanan Koltuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Yıldız İnci Ayağ Sallanan Koltuk Bakımı Nasıl Yapılır?

5-10 yıl önce kulağa lüks bir ev dekorasyon ürünü gibi gelen, bugünse her evde kolayca rastlayabileceğiniz sallanan koltuklar dinlence köşelerinin vazgeçilmez parçalarıdır.

Yoğun geçen bir günün sonunda arkanıza yaslanıp hafif hafif sallanacağınız, kitabınızı alıp üzerine kurulacağınız, hatta bebeğinizi emzireceğiniz bu sallanan koltuklar tam keyif insanlarına göre tasarlanmış koltuklardır.

Keyifle kullandığınız sallanan koltuklarınızın bakımını aksatmadığınız sürece keyif yaptığınız saatler uzun yıllar sizinle olacaktır.

Sallanan koltuk bakımı nasıl yapılmalı?

Sallanan koltuklarınızın bakımı için biraz titiz olmanız gerekir. Çünkü bu koltukların hem üst kısmı hem de raylarının olduğu alt kısmı ayrı bakım gerektirir. İsterseniz koltuğunuzun üst kısmıyla işe başlayalım: Sallanan koltukların üst kısmı farklı kumaş türlerinden biriyle hazırlanmıştır. Bu bazen deri, bazen tay tüyü, bazen peluş özellikli kumaş olabilir. Uygulayacağınız bakım bu kumaşın türüne göre çeşitlilik gösterir. Örneğin tay tüyü kumaşla hazırlanmış bir sallanan koltuğun üst kısmını temizlerken nemli bir bez ve beyaz sabuna ihtiyacınız var. Eğer koltuğunuz deriyse nemli bezle silip kuruladıktan sonra deri koruyucu spreylerle temizleme işlemini tamamlamanız gerekiyor.

Bu kısımdan sonra sıra ikinci kısım olan rayların olduğu alt kısmı temizlemeye gelir: Sallanan koltuğun alt kısmını yani bacaklarını hergün düzenli olarak kuru bir bezle silmelisiniz. Bu sayede tozlanmasını önlersiniz. Arada kullandığınız bezi nemli şekilde kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız. Ahşap ayaklı koltuk bakımında fazla ıslak bez iyi sonuçlar vermez. Bunu bilmenizde fayda var. Bezi ıslattıktan sonra çok iyi sıkmalısınız.

Sallanan koltuğunuzun ayak kısmındaki aralar fazla darsa ve buraya elinizdeki bezle ulaşamıyorsanız yapmanız gereken elektrik süpürgesiyle buralara ulaşmak. Elektrik süpürgesinin geniş ağız kısmını çıkarın ve dar ağızlığını takın ya da ağızlık takmadan direkt olarak boru kısmıyla müdahale edin.

Severek kullandığınız koltuğunuzun uzun ömürlü olması için koltuğun üzerine odanızın dekorasyonuna uygun bir örtü ayarlayabilir ve bu örtüyü kullanabilirsiniz.