Salata Nasıl Saklanır?

Volkan Emir Hecer Salata Nasıl Saklanır?

Salatalar, sofralarımızın vazgeçilmezidir. Oldukça pratik ve ucuzdur. Peynirli, cevizli, tavuklu, balıklı, makarnalı vb oldukça fazla çeşit salata bulunmaktadır. Hemen hemen her yemeğin yanına yapabileceğiniz, sağlıklı, vitamin ve mineral dolusu salatalar, çok fazla yapıldığında kalabilir, artabilir. Kalan salataları saklamak oldukça önemli bir unsurdur.

Kağıt Havlu ve Plastik Torba ya da Zipli Poşet

Ne türden olursa olsun, salatalarınızı en kolay saklama yolu budur. Artan salatalar, suyu süzüldükten sonra ağzı kapatılabilen zip kilitli poşetlere bir parça kağıt havlu ile konur. Kağıt havlu, özellikle yeşil sebzelerin nemini tutar ve böylece kuruyup renk değiştirmelerinin önüne geçer. Mümkün olduğunca havayı poşetten dışarı çıkartarak salatalarınızı saklayınız.

Saklama Kapları ve Kağıt Havlu

Poşetiniz yoksa ya da içerisine sığmayacak kadar salatınız varsa, hemen hemen her evde bulunan saklama kaplarını kullanarak, salatalarınızı maksimum sürede saklayabilirsiniz. Yapılması gereken, salata ile birlikte bir parça kağıt havlu koymaktır, kapağı sık sık açılmamalıdır.

Kağıt havlu ve hava ile teması kesilen salatalar, 7-8 güne kadar bozulmadan kalabilir. Ancak 10. günden itibaren bozulacaktır.

Diğer Yöntemler 

Mutfaklarımızdaki en pratik ancak kısa süreli çözüm ise, salatanın üzerinin folyo ile kapatılarak saklanmasıdır. 2-3 gün gibi kısa sürede tüketilecekse, kağıt havlu koymadan da bu şekilde saklanabilir. Ancak uzun vadede saklamak istiyorsanız, seyahat için, ya da haftalık yemek için saklayacaksanız, kağıt havlu içeren methodlar daha yararlıdır.