Sahte Çek Nasıl Anlaşılır?

Arda Erden
Sahte Çek Nasıl Anlaşılır?

Çek, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası vasıtası ile ortaya çıkartılan bir ödeme aracıdır. Çekler kıymetli evrak niteliği taşımaktadır. Çeklerin üzerinde tahribat ve düzenleme yapılamaz. Aldığımız çekin sahte olup olmadığını anlamanın bazı yolları vardır. 

İlk olarak çeki alındığında üzerinde bakılmalıdır. Çekin üzerinde bakıldığında, tarih ve miktar kısmında değiştirilme yapılmışsa, o değişimlerin yanında çeki keşide eden kişinin imzası olmalıdır. Bu şekilde çekin onaylandığını anlayabiliriz.  Ancak çeşitli şekilde çekin üzerinde oynama olmuş fakat çeki düzenleyen kişinin imzası ve onayı yoksa bankaya başvurulmalıdır. Banka gerekli araştırmayı yapacak ve kişiye yardımda bulunacaktır.

Ayrıca çek alındığında önlem olarak şunlara dikkat edilmelidir;

  • İlk kez alışveriş yapacağınız birisi sizden yüksek tutarda mal almak ve karşılığında çek vermek istiyorsa dikkatli olunması gerekir. Kişiden çeki size verdiği esnada, çekin arka kısmına adını, soyadını, adres ve telefon bilgilerini yazarak ciro etmesini isteyebilirsiniz.
  • Çeki aldıktan sonra bankaya sordurmalısınız. Çekin muhatabı olan bankaya giderek, çekin üzerinde bulunan imza ile bankadaki yetkili keşidecinin imzanın tutarlılığını kontrol ettirebilirsiniz.

Çekin sahte olduğu banka tarafından veya başka bir türlü anlaşıldığında, kişi sahte çekle alakalı olarak Ticaret Mahkemelerinde dava açabilir. Çeki düzenleyen kişiye müracaat edilir. Çeki düzenleyen kişi, gerekli ödemeyi yapmazsa, çeki alan kişi ticaret mahkemesine dava açabilir. Mahkemeler çekin sahte olup olmadığı ile ilgili kararı verir ve gerekli yasal işlem yapılır.