Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Ulaş Başoğlu

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Yatırım amaçlı satın alınan ya da düğün, doğum gibi törenlerde ve özel günlerde hediye olarak verilen altının sahte olup olmadığı önemli bir konudur. Bunu anlamak için en güvenilir yöntem sertifikalı bir kuyumcuya götürüp sormaktır. Bunun dışında yapılacak bazı testler ile altının gerçek olup olmadığı anlaşılabilir. 

  • Altın incelenerek üzerinde resmi bir damga olup olmadığına bakılır. Atatürk resmi ve TC yazısı bu tür işaretlerdendir. Orjinal bir altında bulunan Atatürk resmi detaylı bir şekilde incelenir. Üzerinde Atatürk resmi bulunmayan, bilezik gibi takılarda ise mutlaka altının kaç ayar olduğunu gösteren damgalar vardır. Bu damgalar incelenir.
  • Damgalarda ve işaretlerde döküm hatası varsa damgalar orjinali ile karşılaştırıldığında farklı görünüyorsa altın sahte olabilir. Bunun için bir büyüteç kullanılabilir. Bu yöntemin güvenilirliği azdır. Çünkü işaretler aşınmalardan dolayı silinmiş olabilir. Renk farklılıklarına bakılır. Altın sahte ise sürtünen kenar bölgelerde renk atar. Orijinal bir altın sürtünmelerden etkilenmez.
  • Bunun dışında geleneksel yöntemlerden olan altın ısırma sahteliği anlama yöntemlerindendir. Altına dişlerle bir basınç uyguladığında eğer altın gerçek ise dişlerin altında iz bırakmış olması gerekir.
  • Altından daha yoğun olan metal sayısı azdır. Altının yoğunluğunu ölçmek, sahte olup olmadığı konusunda fikir verebilir. Ancak yoğunluk testi yapılırken altının üzerinde süs amaçlı kullanılan hiçbir taş bulunmamalıdır. Altının yoğunluğunu hesaplamak için kütlesi ve hacmi bilinmelidir. Kütlesi hassas bir tartı ile hesaplanır. Hacmini hesaplamak için dereceli bir kap kullanılır. Kaba su doldurulur. Altın içine atıldığında suyu ne kadar yükselttiğine bakılarak hacim bulunur. Kütle hacim değerine bölünür. Sonuç g/ml cinsinden bulunur. Saf altının yoğunluğu 19,3 g/ml’dir. Sonuç bu değere ne kadar yakınsa altın o kadar saftır.
  • Altın seramik bir tabağa sürtülebilir. Seramikte oluşan çizgi siyah ise altın gerçek değildir. Eğer çizgi altın renginde ise altın orijinaldir.
  • Bunun dışında evde uygulanması zor olan ve bazı riskler içeren nitrik asit yöntemi kullanılabilir. Bunun için çelik bir kap kullanılır. Üzerine nitrik asit damlatılan altın, herhangi bir reaksiyon göstermiyor ise gerçektir. Sonuçta gösterdiği reaksiyonlarla altının yeşil, sarı veya süt rengi olmasına bakılarak sahteliği, hangi metalden yapıldığı sonuçlarına varılabilir.

Sahte paranın nasıl anlaşılabileceğini Sahte Para Nasıl Anlaşılır? yazısından okuyabilirsiniz.