Saça Parlaklık Nasıl Verilir?

Çiğdem Cülcüloğlu Saça Parlaklık Nasıl Verilir?

Mat ve cansız saçlara sahip olmayı kimse istemez. Ancak bazı saç bakım kurallarına dikkat edilmediği takdirde saçlar donuk, bakımsız, sönük ve cansız görünür. Bu nedenle saç bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç ipucu saçları sağlıklı ve parlak gösterecektir. 

Parlak saçlara sahip olmak için sadece dışarıdan yapılan maskeler ve saç bakım yağları tek başına yeterli olmaz. Saçı içeriden besleyen gıdaların atlanması, dışarıdan yapılacak bakımların etkisini göstermez. Vücuttaki vitamin eksikliği saçın sağlığını ve parlaklığını etkiler. Beslenme düzeninde vitamin yönünden zengin gıdalar almaya dikkat edilmelidir. 

Saçı dışarıdan besleyen diğer adımların en önemlilerinden biri ise düzenli aralıklarla kestirmektir. Saçı düzenli aralıklarla kestirerek kırıkların yol açtığı donuk görünümden kurtulmak mümkündür. 

Saç bakım rutininde saça ısı uygulamamak da saçın parlak görünmesi için çok önemlidir. Saçı yüksek ısı ile düzleştirmek, maşa kullanmak veya yüksek ısıyla kurutmak saçın daha donuk görünmesine yol açacaktır. Bu nedenle saçı kuruturken fön makinası yerine saçları doğal haliyle kurumaya bırakmak daha sağlıklıdır. 

Saçın daha parlak görünmesi için banyoda saçları sıcak suyla yıkamamak önerilir. Bu nedenle saçlar durulanırken sıcak su yerine ılık, dayanılabiliyorsa soğuk suyla durulamak saçı daha parlak gösterir. 

Aynı zamanda banyoda durulama suyuna bir miktar elma sirkesi kullanmak saçın parlaklığını etkiler. Eğer banyoda elma sirkesi işlemini yapmak mümkün değilse haftada bir defa sirke ve limon suyu ile maske yapıp banyo yapılabilir. Bu şekilde saçlar hem arınacaktır hem de parlak görünecektir. Banyo sırasında saç diplerine masaj yapmak da kan akışını hızlandırdığı için atlanmaması gereken bir adımdır.

Saç için kullanılan şampuanlarda parlaklık veren ürünleri tercih ederek daha parlak saçlara sahip olmak mümkündür. 2 haftada bir arındırıcı özellikteki şampuanlarla yıkamak da saç diplerinde biriken ölü derilerin saç derisinden atılmasında etkilidir.

Balla saç bakımının nasıl yapılabileceğini Balla Saç Bakımı Nasıl Yapılır? yazısından okuyabilirsiniz.