Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Saç Rengine Uygun Allık Nasıl Seçilir?

Selten Cankaya
Saç Rengine Uygun Allık Nasıl Seçilir?

Yüze farklı bir hava katmak doğru allık seçmekle mümkündür. Ten rengine ve saç rengine göre doğru tonlarda seçilen allık, cildi daha diri ve genç gösterecektir. Elmacık kemiklerini daha belirgin bir şekilde ortaya çıkaran allık seçimi yaparken, saç rengi önemli bir kriterdir. Gece ve gündüz kullanılan allık tipleri de farklılık göstermektedir. Gündüz daha natürel pigmenteler içeren mat ve doğal görünümlü allıklar tercih edilirken gece kullanılan allıklar daha ışıltılı olabilmektedir.  

Beyaz tenli ve sarışın kadınların pembe renkte allık seçmeleri uygun olacaktır. Pembenin çeşitli tonlarında veya açık pembe seçilen hafif ışıltılı allıklar sarı saçlı kadınlarda güzel durur. Bunun yanısıra buğday tenli ve kumral tonlarında saç rengine sahip kişilerde ise şeftali tonlarında allık seçmek uygun olacaktır. Doygun şeftali tonları bu açık kahverengi saçlara sahip kadınlarda hoş bir görüntü yakalamaya yardımcı olur. Esmer ve koyu renk saçlara sahip kişilerde ise mürdüm ve kırmızı doğru allık tonları olacaktır. Saç rengi koyulaştıkça allık renginin de koyulaşması doğru sonuçlar elde edilmesine yardım eder. Kahve ve bronz renk allıklar da koyu renk saçlı kadınlarda güzel bir görüntü sağlar. 

Allık uygularken kaliteli fırçalar kullanmak da allık kalitesini artıracaktır. İyi ve kaliteli allık seçimi yüzde yakalanmak istenen görüntü kalitesini de artırmaya yardım eder. Toz allıklar her cilt tipi için uygun olmakla birlikte yağlı ciltlerde tam sonuç alınmasını sağlar. Parmak uçları yardımıyla uygulanması gereken krem allıklar da nemli görüntüsü nedeniyle yağlı ciltlerde tercih edilmemelidir. Likit allıklar, daha profesyonel olarak uygulanması gereken allık türlerindendir ve fırça yardımıyla cilde uygulanabilir. Jel allıklar ise kuru ciltlere uygun olmamakla birlikte kalıcı ve yoğun makyaj severlerin uyguladığı allık türlerindendir. 

Allık sürerken başlangıç ve bitiş noktaları silik kalmalıdır. Aksi takdirde yüzde keskin bir çizgi oluşacak ve bu da ifade bozulmasına neden olacaktır. Allık sürerken gözün ortasını bitiş noktası olarak almak, allığın sınırını da belirleyecektir. Fazla uygulanan allık ise pudra yardımıyla daha natürel bir hale getirilebilir.