Saç Rengi Nasıl Seçilir?

Sevgi Orhan
Saç Rengi Nasıl Seçilir?

Uzun süre kendi doğal saç  renginizi kullandınız. Kim bilir belki arada sırada değiştirmek istediniz; ama bir türlü değiştiremediniz. Belki cesaret edemediniz, belkide renge karar veremediniz. Artık, bu sefer kararlısınız. Saç renginizi değiştireceksiniz; ama yine renk konusunda kararsınzsıznız. Kızıl mı, sarı mı, yoksa siyah mı ya da kestane tonları mı?İşte bu yazımda karar vermenize yardımcı olmaya çalışacağım.

Öncelikle kesinlikle bu sene "şu renk" modaymış ben de saçımı bu renge boyatayım diye düşünmemelisiniz. Çünkü yılın modası olan renk sizin renginiz olmayabilir. 

Saçınıza uygulayacağınız boyanın rengini seçerken saçınızın doğal rengine dikkat etmelisiniz. Saçınıza uygulamak için seçeceğiniz boyanın rengi doğal saç renginize uygun ve yakın olmalı.

Saçınızı boyatmak için renk seçerken ten renginizi de göz ardı etmemelisiniz. Uygulayacağınız boya ile teninizin uyumu son derce önemli. Eğer ten renginize uygun olmayan bir saç boyası kullanırsanız çok da güzel olmayan bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Saçlarınız ile teniniz bütünlük sağlayamayacağından kötü görünebilirsiniz. Bu yüzden boyanızın teninize uyumu çok önemli. Ayrıca uygun bir makyaj ile de gözelliğinize güzellik katabilirsiniz. Burada hemen şunu da belirtmeliyim. Bir renk beğendiniz ve teninizle de pek de uyumlu diil. Ama siz yine  de o rengi istiyorsunuz. Bu gibi durumlarda saçlarınıza gölge attırırsanız seçtiğiniz boyayı ten renginize kısmen de  olsa uyumlu hale getirebilirsiniz. 

Saçlarınızı boyatırken parlak ve ışıltı saçan tonlar tercih etmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Güneş ışığı saçlarınıza vurduğunda saçlarınız parlayacak ve saçlarınıza doğal bir ışıltı katacaktır. Böylece saçlarınız boya mı değil mi anlaşılmayacak bile.

Saç renginizin göz renginize de etkisi büyük. Kahverengi gözlere sahipsiniz ve gözlerinizin daha açık renkte görünmesini istiyorsunuz. Bunun için açık karamel, kül kahve tonları, kül sarı tonlarını tercih edebilirsiniz. Ya da yeşil renkte gözlere sahipsiniz ve gözlerinizin olduğundan koyu renkte görünmesini istiyorsunuz bunun için koyu sarı tonlarını veya kestane kahve tonlarını seçebilirsiniz.

Evet! artık değişme zamanı geldi de çattı. Değişme saçlarınızdan başlamaya karar verdiniz ve uygun renk tonunu arıyorsunuz. İşte artık buldunuz. Seçtiğiniz renk tonunun size en uygun ton olması ve iyi ki değişime karar vermişim demeniz dileğiyle. Bütün seçimleriniz ve değişimleriniz size mutluluk getirsin.