Saç Kırıkları Nasıl Önlenir?

Naz Akdemir Saç Kırıkları Nasıl Önlenir?

Birçok işlemden geçirdiğimiz saçlarımıza aslında ne kadar çok zarar verdiğimizin bilincinde değiliz. Yanlış uygulamalar, aşırı ısı ve kimyasal maddeler saçın başlıca düşmanlarıdır. Saç kırıklarını tamamıyla önlemek mümkün olmasa da, bu sorunu azaltmak bizim elimizdedir.

Saç Kırıkları Nasıl Önlenir?

  • Saç kırılmasına sebep olan başlıca uygulamalar fön, düzleştirici ve saç maşası kullanımıdır. Saçları bu tip yüksek sıcaklık veren ürünlerden uzak tutmak gerekir. Eğer kullanılacaksa, ısıya karşı koruyucu özellik gösteren bakım kremi veya spreyi uygulandıktan sonra ısıl işlemlere geçilmelidir. Sırf ısıl yöntemler değil, bigudi gibi saç şekillendirici ürünler de saçın kırılmasına sebep olur. Kısacası burada ısının verdiği zarar kadar saç şekillendirici uygulamalar da saçın kırılmasına yol açar.
  • Saçlar, cansızlaştığı dönemlerde açık kullanılmalı, çok sıkı toplanıp saç köklerine baskı yapılmamalıdır. Sıkı toplanan saçlar, saç köklerinin güçsüzleşmesine ve dökülmesine neden olur. Saçlar bağlanacağı zaman saç tokalarıyla toplanmalıdır. Kesinlikle paket lastiği gibi malzemeleri saçlarınız için kullanmayın.
  • Saç boyaları, saç yapısında kalıcı bir değişiklik yaratacağından bu zararı en aza indirgemek için boya işlemine bir süre ara verin.
  • Banyo esnasından saç tipinize uygun şampuan ve saç bakım kremleri uygulayın. Özellikle kıvırcık saçlara sahip kişiler, saçlarının kuruluğundan ve çabuk kırılmasından şikayet ederler. Bunun önüne geçebilmek için kuru saçları olan kişilerin saçlarına daha çok özen göstermeleri gerekir. Çünkü saç kırığının temel nedeni saçtaki nem kaybıdır.
  • Saçlarınızı, sertlik veren köpük, sprey ve jöle gibi alkol içeren ürünlerden uzak tutun. Saçlarınızı nemlendirmek ve yumuşatmak için serumlardan faydalanabilirsiniz. Serumlar hem durulanmaya gerek duymaz, hem de saça güzel koku verirler. Saç kırığının oluşmasında başlıca neden nem kaybı olarak düşünülürse, serumun buradaki önemi yadsınamaz.
  • Saçları sürekli taramak iyi değildir. Saçları fırçayla taramak yerine, düğümlenen kısımları geniş dişli bir tarak yardımıyla açabilirsiniz.
  • Saç kırıklarınızı önlemek ve saçın nefes almasını sağlamak için, 2 ayda bir saç uçlarından 1-2 santimetre kısaltmanızda yarar var. Ayrıca saç kırıklarını aldırmak, saçların nefes alarak daha çabuk uzamasını da sağlar.