Sabah Kahvaltısında Yapılan Hatalar

Solmaz Özlem Köse Sabah Kahvaltısında Yapılan Hatalar

Sağlıklı bir beslenme açısından sabah kahvaltılarının yeri çok farklıdır. İnsan vücudunun ihtiyacı olan günlük enerjiyi sağlaması, bedensel ve zihinsel aktivitelere güç vermesi bakımından sabah kahvaltısı atlanmaması gereken öğünlerdendir.

Kahvaltının yapılması kadar içeriği de önemlidir. Kahvaltıda yer alan besinlerin çeşitli olması ve insan vücudu için gerekli olan vitamin, mineral ve proteinleri barındırması sağlıklı bir kahvaltının ön koşuludur. Aksi durumda kişinin kendini gün boyunca yorgun hissetmesi, sindirim sorunları yaşaması ve kilo alması söz konusu olur. 

Kahvaltıyı Aceleye Getirmek: Çoğunlukla acele olarak, tam anlamıyla sindirilmeden yapılan kahvaltı özellikle kilo alımını etkilemesi bakımından zararlıdır. Bunun yanında acele ile yapılan kahvaltı, vücudu zayıf kılarak, düşük kan basıncına ve sıkıntılı bir ruh haline sebep olabilir.

Gereğinden Fazla Yemek: Açlığın sona ermesi durumunda bile devam edilen kahvaltı sindirim sorunlarının ortaya çıkmasında ve vücudun gün boyunca ağırlık hissetmesinde önemlidir. Bu bakımdan iyi bir kahvaltıda önemli olan yeteri kadar yemektir.

Kahvaltının Dengesiz Olması: Vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat, protein, vitamin ve lifler yerine yağlı besinlerin tercih edildiği kahvaltılardan vücudu her bakımdan olumsuz etkilemesi sebebiyle kaçınılmalıdır. Kahvaltı sofrasında gerekli olan besinlerin orantılı olarak bulunması ve çeşitli olması sağlıklı kahvaltıda önemli bir ayrıntıdır.

Kahvaltıyı Meyve ya da Meyve Suyu ile Yapmak: Sabah koşuşturması içerisinde sadece bir meyve alarak beslenmek vücut için gerekli olan enerjiyi sağlayamaması sebebiyle kişilerde olumsuz etki eder. Aynı şekilde meyve suyu ile güne başlamak meyveden fazla kalori barındırması bakımından olumsuz bir alışkanlıktır.

Kahvaltıyı Geciktirmek: Sabah kalkar kalkmaz ilk yarım saat içerisinde kahvaltıya oturmak sağlık açısından önemli bir unsurdur. Aksi durumda acıkmayı bekleyerek saatler sonrasında alınacak kahvaltı sağlıksız bir tercihtir.

Kahvaltıdan Hemen Sonra Çay-Kahve İçmek: Kahvaltı sonrasında hemen alınan çay ya da kahve, vücutta demir emilimini olumsuz etkilemesi bakımından önemlidir. Ayrıca kahvaltının hemen sonrasında alınan çay ya da kahve gün içerinde sindirim problemlerinin yaşanmasına sebep olabilir. Kahvaltıyı daha sağlıklı kılmak açısından en az yarım sonrasında bu tür içeceklere yönelmek gerekir.

Kahvaltıda Çok Fazla Tatlı Tüketmek: Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan reçel ya da benzeri öğeler gün içerisinde enerjiyi sağlamak açısından önemli kaynaklardandır. Ancak çok fazla alınması durumunda aksi yönde etki yaparak sağlığı bozabilme ihtimaline karşı kahvaltıda sınırlı olarak tüketilmelidir.