Reyhan Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Nilden Peker

Ballıbabagiller familyasında yer alan reyhanın ana vatanı Güney Asya'dır. Türkiye'de de Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı şehirlerinde yetiştirilir. Tek yıllık otsu bir bitkidir. Boyları 10 ile 40 cm arasında değişir. Çiçekleri beyaz ya da pembe renklidir. Hafif acı bir tadı vardır. Akfesleğen, hindfesleğeni, yabanifesleğen, yerfesleğeni gibi çeşitli türleri vardır.

Genellikle ılıman iklimlerde yetiştirilir. Çiçek açma zamanı Temmuz-Ağustos aylarıdır ve bu aylarda toplanmaya başlanır. Bitki kesildikten sonra gölge yerlerde ya da 35 derece ısıda fırınlarda kurutularak hazırlanır. Doğal şifa deposu olan reyhan bitkisi, birçok hastalığa iyi gelir.

Reyhan terletici ve hafif uyarıcı bir bitkidir. Bu yüzden iltihaplanmalara iyi gelir. Mide ve karın ağrılarında, bağırsak sorunlarında kullanılması tavsiye edilir. Öksürüğü keser, grip ve nezleye karşı vücudun direncinin arttırılmasını sağlar. Nefes darlığı, boğmaca, gaz sancısı gibi durumlarda da oldukça yarar sağlar. Mideyi yatıştırarak sindirimin kolaylaşmasını sağlar. Balgam, gaz ve idrar söktürücü özelliği vardır. Baş ağrısının giderilmesinde oldukça etkilidir. Sinirleri güçlendirir.

Ağız içerisinde oluşan yaraların iyileşmesini sağlar. Arı sokması durumunda zehrin etkisini azaltır. İştah açar, cildi rahatlatır, sakinleştirici özelliği ile gerginliği azaltarak vücudun rahatlamasını sağlar. Reyhan otu ile yapılan losyonlar saç derisine masaj yapılarak uygulandığı takdirde saç köklerini güçlendirir böylece saç dökülmesini azaltır. Emzirme döneminde olan kadınlarda süt artırıcı özelliği vardır. Vücudun rahatlamasını sağladığı için uykusuzluk sorunu yaşayanlara gece yatmadan 1 saat önce demletilip bir kaşık bal eklenip içmeleri önerilir.

Reyhan nasıl kullanılır?

Reyhan kurutularak tüketilebileceği gibi çiğ olarak da kullanılabilir. Çay olarak tüketilebilir. Baharat olarak çorbalarda ve salatalarda kullanılır. Yemeklerde de tat ve kokusundan faydalanabilmek için kullanılır. Kokusu ve tadının kaybolmaması için yemeğe pişirilirken en son ilave edilir. Süs bitkisi olarak da evlerde yetiştirilebilir. Sivrisinekleri gibi canlıları uzak tutar.