Rent A Car Nedir?

Onur Yavuz
Rent A Car Nedir?

Kısa dönem ihtiyaçları için bireysel olarak başvurulan veya şirketlerin uzun vadede sıkça başvurduğu yöntemdir araç kiralama. Peki sistem nasıl yürür? Şartları nelerdir? 

 Bilinçli kullanıldığında çok faydalı olabilecek bi kurumdur rent a car. Ancak hertürlü süistimale ve kötüniyete açıktır. Bireysel olarak araç kiralamadan önce birtakım hususlara dikkat etmeliyiz. Profesyonel olarak çalışan kurumsal şirketler ile çalışmakta her zaman fayda vardır. Sistem şöyle işler: 

  • Herhangi bir rent a car ofisine gidersiniz. Araç kiralamak istediğinizi beyan edersiniz. Sizlere elindeki uygun araçları tanıtır ve sizde kendinize uygun olanını seçersiniz. Profesyonel şirketler en az 2 yıllık ehliyet isterler. Bunun dışında belirli marka model araçlar için ekstra yaş sınırı koyabilmektedirler. Örneğin X marka aracı kiralamak için en az 25 yaşında, Y marka aracı kiralamak için en az 30 yaşında olmanız gerekebilir. 
  • Bu şartlara uyduktan sonra aracın kaç gün için kiralanacağı belirlenir ve ücret peşin olarak tahsil edilir. Bu aşamada kesinlikle boş senet imzalanmamalıdır. Kimi ofisler 'sana aracımı veriyorum, elimde garanti olsun' gibi cümleler ile müşterilerine boş senet imzalatabilmektedirler, kesinlikle imzalamayın, bu yasal bir prosedür değildir.
  • Şartlarda anlaştıktan sonra araç bizzat gösterilir ve anahtar teslim edilir. Bu aşamada aracın her tarafını kontrol etmekte fayda vardır. Zira daha önceden araçta bulunan bir kusur size mal edilmeye çalışılabilir.
  • Kiraladığınız aracın kasko ve sigortasının olup olmadığını inceleyiniz. Zira bunlarda eksiklik yok ise 2 husus dışında hiçbir şekilde sizin sorumluluğunuz doğmaz. Şöyle ki; araç sizin elinizdeyken kusurlu veya kusursuz hiç farketmez herhangi bir kazaya karışırsanız kesinlikle sizin hiçbir sorumluluğunuz doğmaz. Ancak bunun 2 istisnası var.1-Ehliyetsiz kullanım, 2-Alkollü kullanım. Bu iki husus mevcut değilse araç ile ne şekilde kaza yaparsanız yapın hiç kimse sizden hiçbir şey talep edemez. Zira sigorta veya kasko bu hususları karşılayacaktır.

Özetlemek gerekirse: Profesyonel şirketler ile çalışmaya özen gösterin, kaskosuz araç kiralamayın, boş senet imzalamayın ve araç kirası dışında sizden talep edilen hiçbir ücreti kabul etmeyin.