Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Moda

Renk Bloklama Nasıl Yapılır?

Nur Tuna Özcan
Renk Bloklama Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde moda dünyasında oldukça yaygın kullanılan kavramlardan biri olan renk bloklama, farklı renkler arasında uyum yakalamak anlamına gelir. Renk bloklamasını doğru tercihlerle kullanarak göz alıcı bir tarza sahip olmak mümkündür.

Renk bloklamayı ilk kez deneyenler için, sadece iki renk kullanarak başlanması tavsiye edilir. Bu renklerin biri sade diğeri canlı tercih edilirse başlangıç için doğru kombinler yapmak daha kolay olabilir. Bej rengi, gri, beyaz veya siyah gibi sade renklerle, fuşya, elektrik mavisi veya neon renkler birlikte kombinlenebilir.

İki renk kullanıldığında çıkan sonuçtan memnun kalınırsa bir veya iki renk daha eklenmeye başlanabilir. Ancak eklenecek renklerin kombinde kullanılan canlı renklerden farklı bir tonda olması gerektiğine dikkat edilmelidir. Örneğin beyaz, fuşya ile kombinlendiyse mor veya pembe, turuncu ile kombinlendiyse mercan veya sarı ek renk olarak tercih edilebilir. Birbirini tamamlayan ve genel olarak uyumu konusunda kabul gören renklerin dışında zevke göre hiç umulmayan renkleri de kullanmak tamamen kişinin zevkine bırakılır.

Renk Bloklamada Aksesuar Kullanımı

Renk bloklamada en çok dikkat çeken ve aynı zamanda tamamlayıcı olan nokta aksesuarlardır. Aksesuar seçerken, kombini yapılmış renklerden birini seçerek tamamlayıcı, bambaşka bir tonda seçerek yeni bir renk eklemesi yapmak mümkündür.

Eğer giyilen kıyafette üç renk seçilmişse, aksesuarın bu üç renkten birinden seçilmesi gerekir. Saç bandı, şal, kemer gibi büyük aksesuarlar renk bloklama akımına daha uygundur. Süslü ve işlemeli aksesuarlar renk bloklama için tavsiye edilmez. Çünkü renk bloklamada asıl amaç parçaların değil, renklerin ön planda olmasını sağlamaktır.

Renk bloklama yaparken baskılı ve işlemeli giysilerden uzak durmak gerekir. Çünkü renk bloklamada amaç renkli giyinmek yerine farklı renklerin uyumunu yakalayabilmektir. Renk bloklama için kullanılan giysilerin düz ama canlı ve zıt renklerden oluşmasına dikkat etmek gerekir.

Tek parça kıyafet seçimi renk bloklamayı zorlaştıran faktörlerdendir. Seçilen kıyafetin içindeki renk eğer bloklamaya uygun renk içermiyorsa, baştan kombin işi zorlaşır. Düz bir giysiye, farklı renk ceket veya ayakkabıyla eşlik etmek mümkün. Ancak birkaç parça kıyafet ve aksesuar kullanımıyla renk bloklama daha kolay ve profesyonel hale getirilebilir.