Raylı Sistemler Mühendisliği Mezunları Nerelerde Çalışır?

Betül Öztürk

Raylı Sistemler Mühendisliği Mezunları Nerelerde Çalışır?

Hızla globalleşen dünyada demiryolunun önemi hem ulaşım hem de taşımacılık sektöründe her geçen gün artmaktadır.  Özellikle Avrupa kıtasında güvenlik, kapasite, çevre gibi birçok faktörden dolayı demiryolu en fazla tercih edilen taşımacılık türüdür.

Ülkemizin demiryolu ile tanışması Osmanlı'nın son dönemlerine denk gelir. Günümüzde demiryolları taşımacılığı konusunda önemli atılımlar yapılır. Düşük enerji maaliyeti, zaman tasarrufu, karayollarındaki yükü hafifletmesi ve çevre dostu olmasıyla demiryolu sürdürülebilir bir ulaşım ve taşımacılık alternatifi sağlar.

Türkiye'de yalnızca Karabük Üniversitesi'nde bulunan ve oldukça yeni bir bölüm olan Raylı Sistemler Mühendisliği bölümü 2011-2012 eğitim öğretim yılında eğitim vermeye başlamıştır. Bu bölümün mezunları, hızla gelişen bu sektörde yetkili çalışan açığı bulunduğundan iş imkanları konusunda oldukça avantajlıdır. Dört yıllık lisans programını başarıyla tamamlayarak mezun olan raylı sistemler mühendisleri, eğitimleri sonunda sorunları belirleyip formülize etme, formülize edilen bu sorunları modelleme, analiz etme ve çözme becerisine sahip olurlar.  Ayrıca Karabük Üniversitesi'nin Karabük Demir Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile işbirliği içerisinde olması da mezun olacak öğrencilere bir iş imkanı sunar. Bölüm öğrencileri, eğitimleri sırasında makine mühendisliği bölümü ile ortak birçok ders aldıklarından çift anadal yaparak bu alanda da iş bulabilirler.

Özellikle İstanbul gibi metropol şehirlerde her gün raylı sistemler alanında yeni yatırımlar yapılır. Ana ray­lı sistem hatları ile entegre tali sistemler, düşük kapasiteli metrolar, hafif metrolar, tramvaylar ve diğer basit sistemler ile alakalı sürdürülen çalışmalarda  Raylı Sistemler Mühendisliği mezunları çalışabilir. Bunun yanı sıra Eskişehir, Sakarya, Sivas gibi tramvay bulunan illerin belediyelerinde de raylı sistemler mühendislerine ihtiyaç duyulur. Mezunlar lokomotif ve vagon fabrikalarında da iş bulabilirler.

Kariyerine makine mühendisliği alanında devam etmek isteyen mezunlar da iş alanında geniş bir yelpazeye sahiptir. Mühendislik ofisleri, ARGE labaratuarları, imalat ve lojistik sektörü, servis hizmetleri, enerji sektörü gibi birçok farklı alanda makine mühendisliği pozisyonlarında iş bulabilirler.