Rattan Sandalye Nasıl temizlenir?

Dilek Yurdakul Rattan Sandalye Nasıl temizlenir?

Rattan; genellikle bahçe mobilyalarda sıkça kullanılan, dekoratif, hafif, dayanıklı, doğal ve çevre dostu  bir malzemedir. Bambu ile sıkça karıştırılsa da bambudan farklı olarak rattan çubuklarının içi doludur ve kolayca esnetilebilir. Dayanıklı ve kolay işlenebilir olması nedeniyle, kullanım alanı bambuya göre çok daha geniştir.

İç ya da dış mekan; kullanım amacı ne olursa olsun, aşağıdaki bakım adımları ile sandalyeden masaya rattandan üretilmiş bütün mobilyalarınızın  her zaman temiz ve iyi durumda olmalarını sağlayabilirsiniz.

İpuçları:

 • Rattan eşyaları temizlerken çok az su kullanmaya ve mümkün olduğuca kısa sürede temizliği bitirmeye dikkat edin. Temizlikten sonra kuruma süresini kısaltmak için gerekirse fön makinesi kullanın.
 • Rattan güneşin UV ışınlarına dayanıklı bir malzeme olsa da aşırı güneşten korumak mobilyalarınızın kullanım ömrünü uzatır.

Rattan sanldaye nasıl temizlenir?

Rattan bakımında en önemli nokta, aşırı nemden uzak tutulmasıdır. Nem, sandalyelerin kısa sürede küflenmesine ve kullanım ömrünü azaltmasına neden olabilir.

İhtiyacınız olanlar:

 • Bulaşık deterjanı
 • Su
 • Yumuşak bezler
 • Diş fırçası
 • Mobilya bakımına uygun bezir yağı
 • Boya fırçası
 • Saç kurutma makinesi

Uygulama:

 1. Bir kabın içerisini su ile doldurup bulaşık deterjanı ilave edip iyice köpürmesini sağlayın.
 2. Oluşan köpükleri yumuşak bir bezle, suya temas ettirmeden alın ve yüzeyi nazikçe silip temizleyin. Fazla su kullanılması mobilyalarınızın hasar görmesine ve küflenmesine neden olabilir.
 3. Köşeler, çatlaklar ve erişilmesi zor olanlar için diş fırçası ya da yumuşak bir fırça kullanın. Köpükten bir parça alıp lekeleri nazikçe fırçalayın.  
 4. Temizliği bitirdikten sonra saç kurutma makinesi veya güneşe çıkararak sandalyelerinizi kurutun.
 5. Tamamen kuruduktan sonra, yağ bakımı, boya, vernik ve diğer işlemleri uygulayın.
 6. Temizlik sonrasında kısa sürede En iyi temizlik sonucu için haftada bir defa düzenli olarak tekrarlayın.

Yağ bakımı:

Kurumuş ve çatlamış rattan sandalyeler için bezir yağını deneyin. Temizleyip kuruttuktan sonra yağı bir fırça yardımıyla uygulayın. Tamamen kuruması ve sertleşmesi için bekleyin.