Radyo ve Televizyon Programcılığı Mezunları Ne İş Yapar?

Merve öztürk
Radyo ve Televizyon Programcılığı Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversitede İletişim fakültesine bağlı, radyo, televizyon ve sinema bölümü olarak eğitim verilmektedir. Bu eğitim, geleceğe radyo ve televizyon programcıları yetiştirir.

Radyo, televizyon ve sinema bölümü, dört yıllık bir eğitim sürecini kapsar. Bu eğitime, İngilizce hazırlık da eklenebilir. Hazırlığın olup olmaması, üniversitenin yönetmeliğine bağlıdır. Bölümde, dört yıl içerisinde sinema tarihi, kamera çekim teknikleri, kurgu hazırlama gibi programların eğitimi ders olarak verilir. Ayrıca kimi üniversitelerde zorunlu olmamakla birlikte, staj gerekliliği de vardır. Bölüm stajı, özel ya da kamuya ait radyo ya da televizyonlarda yapılır. Bu staj eğitimi, dört yıl boyunca verilen teorik bilgiyi pratiğe çevirmek ve işin mutfağını öğrenmek için büyük imkan sunar.

Radyo, televizyon ve sinema bölümünden mezun olan kişiler, pek çok iş imkanına sahi olmasına rağmen belirli bir vasıf almazlar. Örneğin, isteyen radyo alanında isteyen televizyon alanında iş yapabilir. Radyoda çalışan kişiler, radyo programının hazırlanması, kurgusu gibi arka plan işleri yapabilirken isterler ise, radyo programı da yapabilirler. Bu nedenle kısıtlama yapılamayacak işler arasında radyo ve televizyon programcılığı da yer alır.

Radyo ve televizyon programcılığı mezunları tam olarak ne işle meşgul olurlar?

Öncelikle, mezunlar hangi yayın aracında çalışmak istediklerine karar vermelidir. Mesela televizyona bağlı bir işte çalışmak isteyenler, televizyonun farklı bölümlerinde yer alabilirler.

Televizyon programları hazırlanırken, işin mutfağında sıkı bir ekip yer alır. Bu ekip kameraman, set amiri, ışıkçı, senarist, yönetmen, yapımcı ve oyuncu gibi pek çok mesleki vasfı olan insanlardan oluşur. Televizyon programcılığı mezunları da, ilgilerine göre bu mesleklerden birini seçebilir. İsterse, prodüksiyona bağlı bir iş yapabilir. İsterse yönetmenlik yapabilir. Fakat televizyon programcılığı mezunlarının, çoğunlukla yönetmenlik koltuğuna oturdukları unutulmamalıdır.

Radyo programcılığı, televizyon programcılığıyla benzer standartlara sahiptir. Radyo alanında çalışmak isteyen mezunlar, radyo programcılığı yapabilirler. Hazırlanan program kendilerine özgü bir konsepte sahip olmalıdır. Formatı, önceden belirlenmeli ve düzenli yayın akışına sahip olmalıdır. Yayın akışı içerisinde, RTÜK’ün belirlediği ölçülerin dışına çıkılmamalıdır.

Radyo ya da televizyon programcıları, reklam sektöründe de çalışabilirler. Reklam filminin ya da müziğinin hazırlanması sürecinde, prodüksiyon açısından reklamcılarla birlikte çalışabilirler.