Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Pudra nedir?

Işılcan Suner Pudra nedir?

Makyajın sabit kalmasını ve uzun süreli dayanmasını sağlayan makyaj malzemesi pudradır. Yüzyıllardır kullanılan pudra önceleri pirinç unu ile yapılırdı. Kadınlar yüzlerini pudra sürerek beyazlatmayı amaçlardı. Günümüzdeyse pudra yüzü beyazlatmak için değil, daha çok ciltteki ten makyajını sabitlemek için kullanılıyor. Özellikle yağlı ve karma ciltlrde makyajın uzun süre kalıcı olması pek mümkün olmadığından, baz ya da pudra gibi ürünler çok daha uzun bir süre makyajın yüzde kalmasını sağlar.

Pudra ne işe yarar?

  • Yağlı ve karma ciltlerin matlaşmasını sağlar.
  • İçerisinde küçük ışıltılar olan pudra ile cilde daha sağlıklı ve aydınlık bir görünüm verir. Kuru ve donuk ciltlerin tercih edeceği pudra türleri bunlardır.
  • Makyajın yüzde çok daha uzun süre kalmasını sağlar.
  • Pudra öncesi cilde uygulanan fondöten, BB krem ya da CC krem gibi ürünlerin kalıcılığını artırır.

Pudra çeşitleri nelerdir?

Pudra toz ve kompakt pudra olarak iki çeşittir. Toz olanlar genelde transparan pudralardır. Yani renksiz un görünümünde, sadece mat bir görüntü vererek makyajı sabitlemeye yardımcı olan pudra çeşididir.

Kompakt pudralar ise birçok farklı bitiş ve duruş sağlayabilir. Kompakt ve aynı zamanda transparan pudralar da vardır. Ya da renkli hafif renkli bir bitiş sağlayan çeşitleri bulunur.

Ek olarak fondöten gibi oldukça yoğun kapatıcılık sağlayan, içerisinde çok fazla renk pigmenti olan pudralar da vardır. Bu tarz pudralar günlük kullanım için fazla ağır kaçabilir. Bu yüzden ya gece makyajlarında ya da özel davetlerde kullanılır.

Pudra nerelere uygulanır?

Pudra çok fazla kırışıklık olan göz altlarındaki kapatıcıyı sabitlemek amaçlı kullanılmalıdır. Böylece çizgilere kapatıcı çok daha az dolarak profesyonel bir makyaj gibi durmasını sağlar.

  • Eğer cildiniz yağlı ise pudrayı yüzünüzün her yerine uygulayabilirsiniz. Fırçaya hafif bir şekilde alarak tampon hareketlerle uygulamanız gerekir.
  • Eğer cildiniz karma ise, sadece T bölgesi sadece yağlanıyorsa o bölgeyi pudra ile sabitlemek yeterli olacaktır.
  • Eğer cildiniz kuru ise sadece göz altlarınızı sabitlemeniz yeterlidir.

Yeni bir trend olan pişirme yöntemi ile cildinizden oynamayacak bir makyaj da elde edebilirsiniz. Cildinize ten makyajı yaptıktan sonra nemli bir süngerle toz pudrayı göz altlarına ya da T bölgesine uygulayıp, bu şekilde biraz beklemek gerekir. Bu sırada göz makyajınıza ya da dudak makyajınıza devam edebilirsiniz. Daha sonra ise bir fırça yardımıyla fazla pudrayı süpürebilirsiniz. Bu şekilde pudra ciltte pişerek çok daha kalıcı bir matlık sağlamış olur.